Gündem

Kiracılıkta yeni dönem başlıyor: E-Sözleşme uygulaması kiracı ve ev sahibini e-devlete taşıyacak!

Günümüz teknolojisinde standartların üzerinde bir hizmet sürecine geçiş yapmanın adımları 2023 yılında hızlanacak. Hükûmetin ekonomi ile mücadele kapsamında e-devlet üzerinden başlattığı yeni önlemler kiracı ve ev sahipleri için farklı bir düzenlemeyi beraberinde getiriyor.

Kiracı ve ev sahiplerinin işlemleri ve sözleşmeleri artık e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilecek. Yeni yıl ile beraber başlatılacak olan bu yeni süreç 2024’ün sonuna kadar artık tamamlanmış olunacak.

BAKANLIK DURUMA EL KOYDU!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kurum ve kuruluşlardan gelen öneriler tek tek incelemeye alındı. Bakanlık Yeni dönemde 2023 ve 2025 yılları arasında kapsayacak süreçte kayıt dışı ekonomi ile mücadele edebilmek için yeni bir başlatacak bir planlamayı yürürlüğe aldı. Rekabette gücü ortaya koyabilmek vergi kaybını önleyebilmek için daha adaletli bir gelin dağılımını oluşturabilecek bir sürece niyet edildi. Kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında 44 farklı eylem üzerinden yeni yıl itibariyle yenilikler hayatımıza dahil olacak.

KAYIT DIŞI EKONOMİNİN ÜLKEYE ETKİSİ NEDİR?

Kayıt dışı ekonomi kelime anlamı olarak piyasadaki herhangi bir ekonomik faaliyetin hükümet tarafından takip edilemediği ve vergilendirilemediği süreci kapsar. Kayıt dışında bulunan sektörler gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini daha sorunlu ve yönetilemez hale getirecektir. Bunlar belgeye bağlanmadan yasal olsa dahi yapılan farklı ticaret kollarını içerir. Gelişmekte olan ekonominin olumsuz etkilenmesi ve gittikçe yaygınlaşan işsizlik sürecine etki olarak düşünülebilir.

E-KİRA SÖZLEŞMESİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ele alınacak olan bu yenilikler arasında ise e-devlet platformuna aktarılabilir kira sözleşmeleri yer alacak. Yapılan planlamada risk analiz çalışmaları karar alma süreçleri, yürütme aşamasında kira sözleşmeleri elektronik ortama aktarılıp düzenlenebilecek. Bu yenilik 2023 yılı itibari ile başlayacak olup 2025 Ocak ayına kadar tamamen sistematik olarak kullanılabilir ve işlevsel bir hale getirilmiş olunacak.

İlgili Makaleler