Lise ve Önlisans Mezunları KPSS’ye En Erken Ne Zaman Başvuru Yapacaklar?

Milyonlarca vatandaş devlet kurumlarında çalışmak için uzun uğraşlar veriyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen vatandaşların atması gereken ilk adım ise Kamu Personeli Seçme Sınav.

ÖSYM Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı memur olmak isteyen adayların öğrenim durumlarına göre yapılıyor.

Peki bundan sonraki süreçler için KPSS başvurusu yapacak adaylar başvurularını ne zaman yapacaklar?

Lİse mezunu KPSS başvuruları hangi tarihlerde olacak?

Önlisans mezunu adaylar KPSS başvurularını hangi tarihlerde yapacaklar?

Yukarında yer alan tüm soruların yanıtlarını en ince ayrıntısına kadar Kamuilanlari.com olarak haberimizde siz okuyucularımıza aktarıyoruz. 

EN ERKEN KPSS NE ZAMAN YAPILACAK?

ÖSYM Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı adayların öğrenim düzeylerine göre farklı tarih aralıkları ile yapılıyor. Bu belirlenen sisteme göre lisans mezunu adaylar için her yıl bir defa KPSS düzenleniyor. ÖABT sınavları da yani öğretmenlik sınavları da yılda bir defa yapılıyor. 2019 yılı KPSS sonuçları kısa bir süre önce yapılmıştı. Bundan sonraki en erken lisans mezunu KPSS 2020 yılında. 

Lisans mezunu adayların dışında önlisans ve lise mezunu adaylar iki yılda bir yapılıyor. Çift haneli yıllarda yapılan lise ve önlisans KPSS en son 2018 yılında yapılmıştı. Bundan sonraki en erken KPSS ise 2020 yılında yapılacak. 2020 yılının ilkbahar aylarında adaylar KPSS başvurularını yapacaklar. Güz döneminde Ekim Kasım döneminde de sınava girecekler.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir