YÖK’ten 100/2000 Bin Doktora Bursu Artış Müjdesi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) resmi internet sitesi üzerinden yapmış olduğu bir açıklama ile 100/2000 doktora bursu tutarlarının artırıldığını duyurdu. 

Öncelikli alanlarda ülkemizin doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacını karşılamak üzere uygulamaya konulan, devlet üniversitelerinde 100 tematik alanda 2000 kişiye “100 / 2000 YÖK Doktora Bursu” YÖK tarafından verilmeye devam ediyor. Kurum geçtiğimiz günlerde söz konusu burs başvurularının başladığını duyurmuştu. Konuya dair yayımlanan ikinci basın açıklaamasında ise burs miktarlarının artırılacağı açıklandı. 

YÖK 100/2000 BURS MİKTARI ARTIRILIYOR

YÖK konuya ilişkin yayımladığı basın açıklamasında bur hakkında bilgi verdi 3 bin 200 öğrencinin burs almaya devam ettiğini söyledi. Burs almak için temel programlara yeni programların eklendiği duyuran YÖK şu bilgileri verdi. 

YÖK, 100/2000 YÖK Doktora Burs Programının 5. Çağrı Döneminde, ilgili paydaşlar ile yaptığı çalışmalar sonucunda birçok alan eklendi. Buna göre:

Fen ve Mühendislik Bilimlerinde; “Ağ Teknolojileri (5G, Nesnelerin İnterneti), Akıllı Enerji Sistemleri, Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji (Tohum Araştırmaları Ve Aşı Teknolojisi), Blokzincir Teknolojisi, Güvenlik ve Güvenilirlik Mühendisliği, Hijyen, Sanitasyon ve Gıda Güvenliği, Kauntum Programlama, Nükleer Enerji, Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Teknolojileri, Siber Güvenlik/Kriptoloji, Sistem Mühendisliği, Sürdürülebilir Tarım (Yenilikçi ve İyi Tarım Uygulamaları), Uzay ve Havacılık Mühendisliği (Uydu ve Uydu Fırlatma Teknolojileri Dahil), Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi, Yazılım Mühendisliği, Yenilikçi Gıda İşleme Teknolojileri ve Gıda Biyoteknolojisi;

Sağlık Bilimlerinde; Hastane Enfeksiyonları ve Antimikrobiyal Direnç, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları, Toksikoloji, Yaşlanma ve Yaşlı Sağlığı

Sosyal Bilimlerde ise; Anayasa Hukuku, Bilişim Hukuku, Eğitimde Dijitalleşme, İspanyol Dili ve Edebiyatı, Kore Dili ve Edebiyatı gibi yeni doktora alanları eklendi. Bilindiği üzere her bir çağrıda yüz öncelikli alanlar güncellenmektedir.

BURS MİKTARI ARTIRILDI

YÖK tarafından , YÖK 100/2000 Ulusal Doktora Burs Programı kapsamındaki öğrencilere 4 yıl boyunca burs verilmekte. Burs miktarı, 2017 yılında aylık 1.800 TL, 2018 yılında ise 2.000 TL idi. Bu burs miktarı Mart 2019’dan geçerli olmak üzere 2.250 TL’ye yükseltilmiştir.

Çalışan doktora öğrencilerine burs verilmeye devam edilecek

 100/2000 YÖK Doktora Burs Programında iş dünyasından gelen yoğun talepler üzerine çalışan doktora öğrencilerine de burs verilmeye başlanmıştı. Bu kapsamda çalışan öğrencilere verilecek burs miktarı Mart 2019’dan geçerli olmak üzere 550 TL’ye yükseltildi.

Kamu Haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri takip edin. 

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir