Gündem

Meteoroloji genel müdürlüğü 25-30 Aralık 2023 tarihleri arasında 21 kent için uyarılar geldi!

Meteoroloji uzmanları yeni hava tahmin raporlarını yayımladı. 25-30 Aralık 2023 tarihleri arasındaki hava tahmin raporlarında 21 kent için uyarılar yapılıyor. İşte detaylar...

Sağanak yağış ve kar yağışları uyarılarının geldiği son günlerde Meteoroloji uzmanları yeni hava tahmin raporlarını yayımladı. Yeni haftada da birçok il için uyarılar yapılırken Meteoroloji uzmanları sağanak yağış ve kar fırtınası uyarıları yapılan iller teker teker açıkladı.

21 kent için uyarılar yapıldı!

Meteoroloji uzmanlarından alınan son hava tahmin raporlarında uzmanlar Ağrı, Ardahan, Artvin, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Çankırı, Düzce, Erzurum, Giresun, Hakkari, Karabük, Kars, Kastamonu, Muş, Rize, Sinop, Trabzon, Van ve Zonguldak illerine sarı kodlu uyarılar verildi. Sağanak yağışların etkisi altında kalacak olan bu illerin tedbirlerini alması gerektiği belirtildi.

Karadeniz ve Doğu Anadolu’ya fırtına uyarısı!

Meteoroloji uzmanlarından alınan bilgilere göre yapılan açıklamaya göre Doğu Karadeniz’de beklenen yağışların Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak; Artvin’in kuzey kesimlerinde çok kuvvetli yağmur ile sağanak şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’in 600-800 metre üzeri rakımlı yerlerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar; Artvin’in kuzey iç kesimlerinde (Arhavi’nin iç kesimleri, Murgul, Borçka) yoğun kar yağışı öngörülüyor.

Batı Karadeniz’in doğusunda rüzgarın öğle saatlerinden sonra batı ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği tahmin edilirken fırtınanın pazartesi günü etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Erzurum, Kars, Ağrı, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari çevrelerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olacak rüzgar, yer yer fırtına şeklinde esecek.

Meteoroloji Uzmanları, İstanbul’a kar yağışı için tarih verdi. Aralık ayının son günlerine yaklaştığımız şu zamanlar uzmanlar, “Kar İstanbul’a Ocak ayında gelebilir” dedi.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) tahminlerine göre, 2023-2024 kışı, Kuzey Yarımküre’de ortalamanın üzerinde yağışlı geçecek. Bu durum, Türkiye’de de yağışların artması anlamına geliyor

İlgili Makaleler