Gündem

Meteoroloji, yeni verileri açıkladı! 24 il sağanak ve kar yağışının etkisi altında kalacak!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, güncel hava tahmin raporunu yayınlayarak, 24 ilde sağanak ve kar yağışı beklenildiğini duyurdu! Sağanak ve kar yağışı beklenilen il listesi ve güncel hava tahmin raporu işte sizlerle...

Meteoroloji uzmanları, Yedi günlük tahminleri içeren hava tahmin raporunu sosyal medya üzerinden yayımlandı. Meteoroloji uzmanları tarafından açıklanan verilere göre, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, Cuma günü itibariyle mevsim normalleri altına düşeceği bilgisi yer alıyor.

Hangi illerde sağanak ve kar yağışı bekleniyor?

Güncel hava tahmin raporuna göre, Diyarbakır, Mardin, Bitlis, Şırnak, Hakkari çevrelerinde kuvvetli  sağanak yağış olacağı tahmin edilirken, Diyarbakır’ın doğusu, Batman, Siirt, Bingöl ve Muş çevreleri ile Siirt’in batısında da kuvvetli ve çok kuvvetli yağmur ve sağanak yağış bekleniyor.

Metroloji uzmanları, Van’ın güneyi, Hakkari’nin kuzeyi, Bingöl’ün yüksek ve dağlık kesimlerinde Ardahan ve Kars çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur, yer yer yoğun kar beklenildiğini açıkladı.

Erzurum çevrelerinde ise yağmur ve sağanak şeklinde başlayacak olan yağışlar yerini kuvvetli yağışlara zaman zaman gece ve sabah saatlerinde de karla karışık yağmur ve kar, yüksek ve dağlık kesimlerinde ise yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması tahmin ediliyor.

Adıyaman, Malatya, Elazığ ve Tunceli çevreleri ile Kahramanmaraş’ın doğusunda (Elbistan, Nurhak, Çağlayancerit, Pazarcık) sağanak yağışın etkisi altında kalması tahmin ediliyor.

Yağışların akşam saatlerinden itibaren devam ederek yarın sabah saatlerine kadar kuvvetli, gece ve sabah saatlerinde ise Malatya’nın dağlık ve yüksek kesimlerinde kuvvetli karla karışık şekilde yağmur ve kar beklenirken, Tunceli’nin yüksek ve dağlık kesimlerinde de kuvvetli yer yer yoğun kar şeklinde olması tahmin ediliyor.

İzmir, Aydın ve Muğla çevreleri ve Çanakkale’nin Ege kıyılarıyla Edremit Körfezi’nde de yarın sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Meteoroloji uzmanları uyarıda bulundu!

Meteoroloji uzmanları, belirtilen illerde, ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kıyı kesimlerde hortum oluşma riski, kısa süreli kuvvetli rüzgar ve fırtına gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğine dikkat çekerek uyarıda bulundu.

İlgili Makaleler