Gündem

Milyonlarca borçlunun dikkatine! Kredi ve kredi kartı borçları siliniyor! Kara listeden çıkış için geri sayım başladı!

Geride bırakmış olduğumuz senenin son çeyreğinden bu yana pek çok farklı faktör çerçevesinde ağırlaşan ekonomik şartlar, vatandaşların bütçelerini resmen yerle bir etti. Yukarı yönlü hareketler sergilene döviz kurları ile altın fiyatları, şubat ayının sonunda başlamış ve halen devam eden Rusya- Ukrayna savaşı, FED yetkililerinden gelen faiz artırımı kararları, tedarik problemleri ve daha pek çok değişken çerçevesinde artan enflasyon, vatandaşların nakde olan ihtiyaçlarının artmasına sebep oldu.

Sene başından bu yana artmaya devam enflasyon karşısında en temel ihtiyaçlarını dahi karşılamak konusunda zorluk çeken vatandaşlar için harekete geçen hükümet yetkilileri, bu kapsamda birçok alanda yeni düzenlemeler yaptı. Maaş iyileştirmeleri ile başlayan destek süreci, mevcut borçların yapılandırılmasına ilişkin verilen kararlar ile devam etti.

Bir süredir kapsamlı bir torba yasa teklifi hazırlığı içerisinde olan hükümet yetkilileri, geçtiğimiz günlerde Meclis’in yeni yasama dönemine başlaması ile birlikte 48 maddeden oluşan torba yasa teklifini oylamaya sundu. İlk 40 maddesi ekonomik kararlardan oluşan torba yasa teklifinde, kredi ve kredi kartı borcu olan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bir gelişmeye de dikkat çekildi.

TORBA YASA TEKLİFİ MECLİS’E SUNULDU!

2021 yılının sonunda başlamış olan hızlı enflasyon artışı, 2022 yılına girilmesi ile birlikte etkilerini iyice hissettirmeye başladı. Sene başından bu yana gündelik hayatın pek çok alanına yüksek oranlı zamların yapılmasına sebep olan enflasyon oranları, bu kapsamda vatandaşların nakde olan ihtiyaçlarının da artmasına yol açtı.

Enflasyon ile mücadele kapsamında birçok alana ilişkin yapıcı kararlar veren hükümet yetkilileri, geçtiğimiz günlerde 48 maddeden oluşan yeni torba yasa teklifini Meclis’e sundu. 2023 yılı için bütçe çalışmaları yapacak olan Meclis’in kararı ile birlikte vatandaşların bütçelerinin rahatlatması sağlanmış olacak.

BORÇLULARI SEVİNDİREN HABER!

Meclis’e sunulan torba yasa teklifi kapsamında bankaların “kara liste” değerlendirmelerinde yer alan vatandaşlar için de yeni bir karara imza atılacak. Buna göre anapara ve taksit ödeme tarihleri 1 Ekim 2022 tarihinden önce olan şirketler ve kişiler, borçlarını 1 Temmuz 2023 tarihine kadar ödemeleri veya yapılandırmaları durumunda, bankalarda riskli müşteri olarak değerlendirilmeyecekler.

İlgili Makaleler