GündemSağlık

Omicron Cephesinde Flaş Gelişme! Uzmanlar Vatandaşı Uyardı!

Koronavirüs endişesi hız kesmeden devam ederken arka arkaya ortaya çıkan varyantlar vatandaşı endişelendirmeye devam ediyor. Son olarak Güney Afrika’dan yayılan Omicron varyantının ülkemizde de görülmesinin ardından Sağlık Bakanlığı harekete geçerek 3. doz hatırlatma aşısı konusunda uyarıda bulundu. Öte yandan uzmanlar bu yeni varyant için önemli açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar…

Bilim Kurulu Üyesi Tarih Verdi!

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Korona Virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener  Omicron için önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Şener, Omicron varyantının pik seviyesinin Şubat ayının ilk iki haftasında görüleceğini belirterek Şubat ayı için vatandaşı uyardı.  ABD 1 milyona yakın, Fransa 200 bin vaka bildirdi. Almanya ve İngiltere’de de yüksek vaka sayılarının arttığını belirten Bilim Kurulu üyesi, Delta ve Omicron’un elele gittiğini belirtti. Hatırlatma aşılarına da dikkat çekerek antikor sayımızın yüksek olması konusunda da uyarıda bulundu.

Omicron’un Yeni Belirtisi!

İngiliz Bilim İnsanları Omicron için flaş bir açıklamada bulundu. Daha önce Omicron belirtisi olarak belirtilen öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve gece terlemesinin ardından yeni bir belirti ortaya çıktı. İngiliz Bilim insanları tarafından yapılan açıklamaya göre Omicron varyantının halk arasında “pembe göz” olarak da bilinen konjonktiviteye sebep olduğu ve aynı zaman da saç dökülmesi belirtisi de gösterdiği ifade edilirken, açıklanan bu belirtileri yaşayan herkesin mutlaka test olması gerektiğini belirtti.

İlgili Makaleler