EkonomiGündem

Otomobili olan herkesi ilgilendiriyor! Mutlaka yaptırın: 1 Aralık sonrası 846 TL ceza ödenecek

Türkiye genelinde Aralık ayı itibari ile kış lastiği takma zorunluluğu başlayacağı belirtilerek uzmanlar tarafından bu konu hakkında açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamalarda kış lastiği taktırmak için 1 Aralığın beklenmemesi gerektiği vurgulandı. Bu konu hakkında Lastik bakım servisi müdürü Ümit Sel bazı değerlendirmelerde bulundu ve yağışlı havalarda, hava sıcaklığının 8 derecenin altına düşmesi ile birlikte kesinlikle kış lastiği olması gerektiğini ve bunun zorunluluk olduğunu vurguladı. Sel açıklamalarına şöyle devam etti:

KIŞ LASTİĞİNE GEÇİLMESİ GEREKİYOR

“Can güvenliğimiz ve mal güvenliğimiz için bir an önce kış lastiğine geçilmesi gerekiyor. Ben kendi aracıma kış lastiğini taktım. Bu sabah dikkatimi çekti mesela arabama bindim kontağı çalıştırdım. Aracımda dışarısının sıcaklığı eksi 6 derece gösteriyordu. Burada artık kış lastiği takılması gerekiyor. İlk fırsatta kış lastiği takılması gerekiyor. Resmi tarih 1 Aralık ila 1 Nisan tarihleri arasında. Kış çetin geçti, kış uzadı. Şartlar değişti, bu sizin inisiyatifinize kalmış”

Açıklamalarının devamında Lastiklerin tarihlerinin de çok önemli olduğunu kış lastiğinin özellikle diş derinlikleri diğer yaz lastiklerine göre daha farklı olduğunu belirten Ümit Sel kılcal damarlar olabildiğini bunlara dikkat edilmesi gerektiğini kış lastiği alınırken yol tutuş performanslarına bakılacak, ses desibellerine bakılacak, kış lastiği alınırken bakılması gereken temel unsurlar olduğunu ifade etti.

CEZASI VAR

Açıklamalarında tarih kısmının çok önemli olduğunu belirten Sel açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bayat lastik olmamasına dikkat etmek lazım. 2-3 ay kullanılan bir lastik. Genelde kauçuk yapısı bozulabiliyor. Bu yüzden en yeni tarihi almakta fayda var. Lastiğin üzerinde bunları belirten yerler var. Lastik üzerinde etiketler var. Kış lastiğinde etiket çok önemli.

Nisan ayında sona erecek kış lastiği takmamanın 846 lira cezası bulunuyor.”

İlgili Makaleler