Gündem

ÖTV matrah düzenlemesinin ardından sektör temsilcilerinden açıklama geldi: “Piyasa bir ay içerisinde hareketlenecek!” İkinci el araç fiyatları değişecek mi?

Döviz kurlarında ve altın piyasasında kayda geçen tarihi seviyeler, birçok sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de köklü bir fiyatlandırma politikası değişikliğine gidilmesine sebep oldu. Tedarik problemleri, artan yedek parça maliyetleri ve talep- arz dengesinin değişmesi hem sıfır kilometre hem de ikinci el araçlar için yüksek oranlı zamların telaffuz edilmesine sebebiyet verdi. Bu durum yeni dönemde araç sahibi olmanın hayalini kuran vatandaşları büyük bir çıkmazın içerisine doğru sürüklerken bu sektörden ekmek yiyen vatandaşların ve ülke ekonomisinin olumsuz etkilenmesine sebep oldu.

Uzun süredir araç fiyatlarına indirim yapılmasını bekleyen ancak kasım ayı içerisinde firmalardan gelen çifte zam açıklamaları ile karşılaşarak büyük bir hayal kırıklığı yaşayan tüketiciler, geçtiğimiz günlerde hükümet yetkilileri tarafından açıklanan ÖTV matrah düzenlemesinin ardından umutlandı. 23 Kasım tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemenin ardından araç fiyatlarının nasıl değişeceği merak edilirken sektör temsilcilerinden yüzleri güldüren açıklamalar geldi. Piyasanın hareketleneceğine işaret eden sektör temsilcileri, beklentilerini açıkladı.

OTO GALERİCİDEN İKİNCİ EL PİYASASINA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR!

ÖTV matrah düzenlemesi piyasada büyük bir olay yaratırken söz konusu düzenlemenin araç fiyatlarına nasıl yansıyacağı merak konusu oldu. Konuya ilişkin açıklama yapan Oto Galerici Mustafa Nas, düzenleme sonrasında bazı araç modellerinde yüzde 10- 15 aralığında indirimin gözleneceğini belirtti. Bu durumun ikinci el piyasasını canlandıracağını belirten Nas, “biz düşüş bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Galeri yönetimi olarak kendilerinin de indirime gideceklerini belirten Nas, şu ifadeleri kullandı: “Belki bu aşamada zarar edeceğiz ancak yeni alacağımız araçlar ile birlikte uyguna alıp uyguna satma imkanını elde edeceğiz.” Nas, fiyat değişikliğinin yerli üretimde olan araç modelleri için geçerli olacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

BİR AY İÇERİSİNDE DEĞİŞECEK!

Tekirdağ ilinde oto galericilik yapan Serkan Sevil de matrah düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu düzenlemenin ikinci el piyasasında hareketlilik yaratacağına inandığını ifade eden Sevil, hareketliliğin bir ay içerisinde kendisini hissettireceğini ileri sürdü.

İlgili Makaleler