Gündem

Piyasa uzmanından yeni yıl öncesi son uyarı: O yatırımı ihmal eden yeni yılda kaybedecek!

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş yeni yıla girmeden borçların ödenmesine yönelik gelir sahibi vatandaşları ve yatırımcıları uyardı. İhmal eden kaybedecek, diyen Memiş o çarpıcı sözlerin üzerinde durdu.

Altın ve para piyasalarında tanınmış ve popülerleşmiş olan uzman isim İslam Memiş yıl sonu yaklaştıkça açıklamalarını daha da fevrileştirdi. Özellikle yatırımcılara tek tek uyarılarda bulundu. Kişisel tahminlerini YouTube hesabı üzerinden takipçileri ile paylaşan ve tüm yıl olabilecekler üzerine fikirlerini açıklayan Memiş; “Yeni yılı yaklaşırken ihmal etmeyin!” uyarısında bulundu.

E-DEVLET ÜZERİNDEN SORGULATIN!

İslam Memiş özellikle borcu olanlara seslendi. Harç ödemeleriniz ya da vergi borcunuz bulunuyorsa kesinlikle 2023 yılına ertelemeyin! diyerek konunun altını çizdi. İki aylık süreçte belirli bir sisteme adapte olmak gerekiyor. Öncelikle kişinin e-devlet hesabına giriş yaparak vergi borcu bulunuyor mu? ya da bir harç ödemesi var mı? bunun sorgulamasını yaparak yapılandırmadan faydalanıp faydalanamayacağı yönünde araştırmaya girmelidir. Yine aynı sistem kullanılarak veraset ilamı sorgusu yapılmasını da önerdi. “Yeni yıla bırakmayın ve ertelemeyin!” diyerek konuyu yeniden gündeme getirdi.

YURTDIŞINA ÇIKACAKLAR DİKKAT!

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş, miras borcu bulunanlar için de konuyu yeniden gündeme getirdi “İhmal etmeyin” dediği konuda kontrol işlemlerini muhakkak ki 2023 yılı öncesinde belirleyin” dedi. “Herhangi bir yakınınızdan miras kaldı mı? bununla ilgili veraset işlemi yapmanız gerekiyor mu? Bunları tek tek inceleyin!” diyerek uyarıda bulundu. 2023’e bırakılan her bir borç ileride daha vahim bir duruma gelebilir ve can sıkabilir, diyerek ekledi.

Yurt dışı ile bağlantısı bulunan kişilere de birkaç öneride bulundu. 2023 yılında yurt dışına çıkacak olan kişiler için pasaport sürelerinin bitmesine sayılı zamanlar kaldı. Yeni yıla girmeden yenileme yapmak artan fiyatların zararından etkilenmemek için önemli diyerek konunun altını çizdi.

ARAÇ VE EHLİYET ALACAKLAR ERTELEMEYİN!

İslam Memiş ehliyet alacakları da uyarıda bulundu. “Harç ödemeleri yeni yılda beklenmeyen bir rakama ulaşacak. Geciktirmeden ödemelerin yapılması geçmişe dönük borçlar bulunuyorsa bunların sorgulanması gerekiyor. İl ya da ilçedeki belediyelere büyükşehir belediyelerinin internet sayfalarına da bakılarak herhangi bir evrak borcu bulunuyor mu? bunun sorgulaması yapılıp ödenmelidir. 2023 yılında vergilerde ciddi bir artış beklemekteyim. Bu yüzden ihmal etmeyin” dedi.

Araç satın almak isteyenler kredi çekmeyi düşünenler için de bir uyarıda bulundu. Yeni yılda kasko ve sigorta ücretleri düşmesinden ziyade daha da artabilir. Artacak araç fiyatlarında bu saatten sonra düşüş olacağını sanmıyorum. Döviz kuru gerilerse kasko ücretlerinde belki gerileme olabilir. Ancak araç fiyatları aynı olacaktır.

SON GÜNE BIRAKMAYIN!

Son olarak bulunulan ay içerisinde yeni yıla bırakmadan tüm hazırlıkların tamamlanmasını, ödenmesi gereken borçlarının zamma düşmeden yatırılması gerektiğini ifade ettiği konuşmasını şu şekilde bitirdi: “1 Ocak tarihine kalan yaklaşık 15 günlük süreçte resmi evraklar, vergi ödemeleri, pasaport borcu bulunanlar bu süreci tamamen tamamlamalı ve borçları ödemeliler. Yeni zamlar hazırlık aşamasında. Bu bir fırsat! Bugünün işini yarına bırakmamak lazım. Vergi harç ya da ceza ödemeleri yeni yıla girmeden tedbir alınarak planlaması yapılmalıdır” diyerek konuşmasını tamamladı.

İlgili Makaleler