Gündem

Popüler banka büyüme tahminini güncelledi: Analistlerin Çin 2023 beklentisi umut verici oldu!

New York’ta merkezi bulunan Amerikan yatırım bankası finansal olarak 2023 yorumu ile dikkatleri çekti. Covid 19 politikası kapsamında uzun bir süredir alınan önlemlerde gevşeme pozisyonuna geçildi. Çin’in bu durumdan etkilenmesi 2023 yılındaki büyüme tahmini ünlü banka tarafından paylaşıldı.

JP Morgan analistlerine göre Çin’in 2023 yılındaki gayri safi yurtiçi hasıla büyüme tahmini 30 baz puana yükseltildi. Bu durumun sebebi olarak Covid 19 önlemlerindeki azalan baskının ve gevşeyen kısıtlamaların etkisi görülüyor.

ÇİN HIZLA BÜYÜME SÜRECİNE GİRİYOR!

2023 yılında Çin’e yönelik büyüme beklentisi %4,3 oranına yükseldi. Dünyada iki büyük ekonomi olarak görülen Çin uzun bir süredir kovid salgını nedeniyle yaşayan ekonomik düşüşünü yeniden toparlamaya başlayacak. Covid kapsamında alınan sıkı önlemler yavaş yavaş gevşetiliyor. Bu durum analistlerin gözünden kaçmıyor. 2023 yılına bakış açısı daha olumlu gözüküyor.

Popüler banka geçtiğimiz yıl sonunda 2022 için büyüme tahminini %2,9’dan %2,8’e kadar düşürmüştü. Gelinen son noktada alınan önlemlerdeki baskılamanın azalması banka analistlerinin tahminlerini de güncellemesini gerektirdi. Yapılan son açıklamaya göre ekonomik olarak daha hızlı bir toparlama sürecine girdiği söyleniyor. Şu anda Çin için geçiş döneminde olduğu bu zorlu dönem atlatıldığında tahmini büyümenin 30 baz puan olarak gerçekleşeceği ifade ediliyor.

GEÇİŞ SÜRECİ ZORLU OLACAK!

Geçen hafta Çin 2019 yıl sonundan beridir uygulanan baskılarda hafifleme kararı almıştı. Test sorumluluğu tamamen kaldırılarak ekonomik olarak zayıflayan milli gelirin yükseltilebilmesi adına karantina kuralları hafifletilmişti. Golden’ın analistleri geçtiğimiz ay Çin’de uygulanan sıfır kovid politikasının tamamen sona ermesi ile önümüzdeki yıl için Çin ekonomisinin %4,5’e ulaşacağını ifade etmişti. JP Morgan analistleri konu üzerine Çin’de yaşanan ekonomik toparlanma sürecinde öncelikle yurt içinde talebin yumuşatılmasını gerekliliğine vurgu yaparken bu durumun kısa vadede bu süreçte dezenflasyon baskısının yaşanabileceğini de ifade ediyor.

İlgili Makaleler