Gündem

Sağanak yağış uyarısı! Meteoroloji uzmanları o illeri uyardı!

Meteoroloji uzmanlarının kış mevsimi başladığından bu yana uyarıları arka arkaya geliyor. Aylar öncesinde bu kışın sert geçeceği belirtilirken yağışların da kuvvetli ve sağanak olacağı belirtilmişti. İşte uzmanlardan yeni sağanak yağışlarına karşı dikkat dedikleri iller!

Meteoroloji uzmanları yeni yayımladıkları hava tahmin raporunda yine birçok ile dikkat uyarısı yaptılar. Sağanak yağışlara karşı önlem alınması gerektiğini vurgulayan uzmanlar vatandaşların olumsuz durumlara karşı mal ve can kaybı yaşanmaması için dikkatli olması ve uyarıları ciddiye alması gerektiğini belirttiler. Uzmanlar son hava tahmin raporlarında yine birçok ili önümüzdeki günlerde yaşanabilecek sağanak yağışlara karşı uyardı!

Yeni haftada hava nasıl olacak?

Meteoroloji uzmanlarından açıklanan son bilgilere göre; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ,Karadeniz’in iç kesimleri ile Rize ve Artvin çevrelerinin yağmur ve sağanak, Ege ve Akdeniz kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Marmara’nın batısı, Kıyı Ege, Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu (Van, Malatya, Erzincan ve Iğdır dışında) ile Artvin çevrelerinde yer yer kuvvetli, Muş, Bingöl, Siirt ve Batman çevrelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor. Bu sabah saatlerinde iç kesimlerde yer yer sis ve pus hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının güney ve doğu kesimlerde yağışla birlikte 2 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle güney ve güneybatı, kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji uzmanlarından sağanak yağış uyarısı!

Meteoroloji uzmanlarının önümüzdeki günlerde sağanak yağış uyarısı yaptıkları iller ise;

Genellikle yağmur ve sağanak, Ege ve Akdeniz kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; Marmara’nın batısı, Kıyı Ege, Akdeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu (Van, Malatya, Erzincan ve Iğdır dışında) ile Artvin çevrelerinde yer yer kuvvetli, Muş, Bingöl, Siirt ve Batman çevrelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İlgili Makaleler