Gündem

Sıfır araç satın alacak olanlar dikkat! ÖTV indirimi geliyor! ÖTV indirimi ne zaman gelecek, hangi araçları kapsayacak?

3 Kasım tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan enflasyon verileri ile birlikte duyurulmuş olan yeniden değerleme oranı, bugünlerde vatandaşları endişelendirmeye başladı. Yüzde 122,93 oranında duyurulmuş olan yeni değerin yeni dönemde vergi başta olmak üzere pek çok ödeme kaleminde değişikliğe gidilmesine sebep olacağı bilinirken bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın indirim yetkisini kullanıp kullanmayacağı merak konusu oldu.

Yeniden değerleme oranına ilişkin tartışmalar devam ederken bugün ÖTV indirimine ilişkin de yeni bir haber ortaya çıktı. Araç fiyatlarının yüksek oranlı zamlarından şikayet eden vatandaşlar için yeni dönemde yeni bir ÖTV düzenlemesine gidileceği ileri sürüldü.

ÖTV İNDİRİMİ İÇİN HAZIRLIKLARIN BAŞLADIĞI ÖĞRENİLDİ!

Son dönemlerde hem döviz kurları ile altın piyasasında hem de otomotiv sektörünü direkt olarak etkileyen diğer alanlarda yaşanan olumsuz gelişmeler, sıfır kilometre araç modellerinin fiyatlarının fahiş rakamlara ulaşmasına sebep oldu. Bu durum hem tüketicilerde hem de sektör temsilcilerinde ÖTV indirimi beklentisinin oluşmasına yol açtı.

Geçtiğimiz aylarda konuya ilişkin açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri yakın zamanda bir ÖTV düzenlemesi yapılmasını beklemediklerini, yapılsa da çok da etkili olmayacağını düşündüklerini belirtmişlerdi. Konuya ilişkin umutlarını yavaş yavaş yitiren tüketiciler sektör temsilcilerinden gelen açıklamalar ile iyice karamsar bir ruh haline bürünmüşlerken bugün yeni bir gelişme yaşandı.

CNN Türk Muhabiri Duygu Ayaz Bayram tarafından düzenlenmiş olan yeni habere göre AK Parti grubunda ÖTV indirimine yönelik bir çalışma başlatıldığı ve çalışma sonucunda da torba kanun teklifi ile birlikte sıfır otomobillerde matrah limitinin tekrar düzenleneceği, buna bağlı olarak da ÖTV’nin düşürüleceği bilgileri ileri kaydedildi.

ÖTV İNDİRİMİ NE ZAMAN, HANGİ ARAÇLARA GELECEK?

CNN Türk muhabirinin aktarımlarına göre sıfır kilometre araçlar için düzenlenecek olan ÖTV indirimi, aralık ayının içerisinde Meclis’e sunulacak. Aralık ayının başında Meclis’e sunulması planlanan EYT yasa teklifi ile birlikte bir torba yasaya dahil edileceği düşünülen ÖTV indiriminin ocak ayı gibi yürürlüğe gireceği tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler