Gündem

Sigorta poliçeleri iptal edilmeye başladı…

Tedbir uygulanması nedeniyle, bazı şirketler tarafından yapılan kasko, yangın, konut, zorunlu koltuk ferdi kaza sigortaları gibi, poliçelerinin iptal edilmeye başladığı gündeme geldi. “Peki tedbir uygulaması hangi şirkete uygulandı?” Diyorsanız detaylar işte sizlerle.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), yazılı açıklama yaparak, mevzuata aykırı işlemleri ve aynı zamanda kötü yönetimleri sebebiyle, iki sigorta şirketine tedbir uygulandığı bilgisi verildi. Bu nedenle de, bu şirketlere ait poliçelerin iptallerine başlandığı bilgisi verildi.

Acenteler mağduriyetlerini dile getirdi

SEDDK tarafından alınan tedbir uygulaması ile birlikte, süreçle ilgili çözüm bekleyen acenteler ve hasar oluşmuş başlangıçta hasar dosyası bile oluşturulmadığı, devamında hasar dosyası oluşturulmuş, araç onarımlarına başlanması mümkün olmamış müşterilerle acentelerin karşı karşıya bırakıldığı öne sürülürken, bu süreç devam ettikçe bu gibi durumların artmasından endişe duyulduğu belirtildi. Bu durum ile ilgili 120 bin aşkın sigortalı, binlerce acente ve çalışan günlerdir mağduriyet ve belirsizlik içerisinde olurken, süreç için SEDDK’ya çevrildi.

Tedbir uygulaması hangi şirkete uygulandı?

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), tarafından uygulanan, tedbir kararı nedeniyle, şirketlerin mevcut yönetim kurulu üyelerinin tamamının görevlerine son verilerek, yeni yönetim kurulu üyelerinin atanmasına karar verildiği bilgisi verilirken, sigorta portföylerinin idaresinin ise “Güvence Hesabına” bırakılmasına karar verildiği bilgisi verildi. Mevzuata aykırı işlemleri ve kötü yönetimleri dolayıyla, kademeli önlemler uygulanan ve verilen süre sonrasında iyileşmeyen şirketlerin listesi şu şekilde açıklandı;

GRI Sigorta A.Ş, Sınırlı Sorumlu Mellce Karşılıklı Sigorta Kooperatifi

Yukarıda belirtilen, şirketlerin, sigortalıların, hak ve menfaatlerinin korunması adına ve aynı zamanda da, sektörün negatif yönde etkilenmemesi nedeniyle tedbir uygulanması gereği ile ilgili açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Süreçten etkilenen sigortalılığının devamı ve haklarının korunması adına, Türkiye Sigorta Birliği öncülüğü aracılığıyla telafi edici planlar oluşturulduğu bilgisi verilirken, konu ile ilgili gerekli girişimler başlatılmış olduğu açıklandı. Bu kapsamda da, söz konusu tedbirlerin sektörü, etkilemeyecek ölçekte olup, mezkur şirketlerle sınırlı, ısrarlı kötü yönetim ve mevzuata aykırı işlemleri sona erdirmeye yönelik olduğu belirtilerek kamuoyuna duyuruldu

İlgili Makaleler