Gündem

Taksi ücretlerine zam konusu gündem oldu!

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksimetre ücret tarifeleriyle ilgili yapmış olduğu açıklamaların yanlış anlaşıldığını “%100” değil de “%65” zam istediklerini, konunun farklı yansıtıldığını dile getirdi. Detaylar işte sizlerle

Toplu taşıma kullanmak istemeyen, acil ulaşımlar için kullanılan taksi ücretleri yıl içerisinde, mesafe ücretleri kilometre başına 13,75 TL’ye, indi-bindi ücreti ise 70 TL’ye çıktı. Yakıt fiyatları güncel enflasyon oranları pahalılık gibi etkenlerden dolayı taksiciler, bu artış oranının azlığından şikayet ederek taksimetre tarife ücretleri için yeni yeni bir zam talebinde bulundu.

Aksu, yanlış anlaşıldığına dikkat çekti!

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “taksimetre ücret tarifelerinin en az %100 artırılmasını istiyoruz, böylece toplu taşımadan farklı olalım ki aramızdaki makas kapansın” açıklamasına dikkat çekerek, yanlış anlaşıldığını dile getirdi. Taksimetre ücret tarifelerine %100 değil %65 oranında zam istediğini belirten, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “bu konuyla ile ilgili ortada yanlış anlaşılma ya da yanlış ifade edilmiş bir kelime olabilir” diyerek, “bizim zam talebimiz %65 üzerinde” dedi.

Taksi tarifelerine son zam 2023 yılının Ağustos ayında yapılmıştı. Son zamla birlikte, taksi mesafe ücreti kilometre başına 8,51 TL’den 13,75 TL’ye, zaman tarifesi ücreti saatlik 100,80 TL’den 152,70 TL’ye, indi bindi ücreti ise 40 liradan 70 liraya çıktı.

Taksit ücretlerine ne kadar zam yapılacak

Aksu taksi plakaları ile ilgili ise şu ifadeleri kullandı;

Algı operasyonları sebebiyle taksi plakalarının fiyatlarında gerilmeler olduğuna dikkat çeken Aksu, faizlerin yüksek olmasıyla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sürekli 5.000 yeni plaka arz edilmesine yönelik hamlelerin plaka fiyatlarını düşürdüğünü vurguladı. Aksu “biz belediyeden bu  plakaları ihale dahilinde aldık. O tarihlerde gayrimenkul arsa dolar gibi enstrümanlar kıyaslandığında, 20 milyon TL’ye denk gelebilir. Üstelik her şey %100 ila %200 arttı. Şu dönemlerde taksi plakası gerçek değerinde değil” dedi. Aksu, “taksi plakalarının 5 yıl önce 1,5 milyon liraya satılırken şu an 6,3 milyon liraya alıcı bulamadığını” belirtti

İlgili Makaleler