Gündem

Tapu sahipleri dikkat! Dolandırıcılar bu yöntem ile evinizi satabilirler! Yetkililer uyardı: E- devlet sayesinde evinizi güvence altına alın!

Günümüzün gelişen teknolojisi hem tüketicilerin hem de hizmet sağlan firmalar ile diğer yetkililerin alışkanlıklarının değişmesini sağladı. Gündelik hayata direkt olarak yansıyan bu durum, pek çok işlemin dijital ortamlar üzerinden çözüme kavuşturulmasına aracılık etmeye başladı.

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte her yaştan vatandaş tarafından sıklık ile tercih edilen dijital platformlar, bankacılık işlemlerinden alışveriş tercihlerine kadar pek çok işin tek ekrandan yürütülmesini sağladı. Bu durum tüketicilerin gündelik hayatın koşuşturması içerisinde zamandan tasarruf etmelerini sağlarken hizmet vericilerin de iş yükünden kurtulmalarına aracılık etti.

Dijital çağda resmi işler de dijital platformlardan yürütülmeye başlandı. Bankacılık işlemleri için ilgili bankanın uygulaması veya internet bankacılığı kanallarından yardım alınırken devlet dairelerinde yürütülmesi gereken işler için e- devlet sistemine başvurulmaya başlandı. Tek ekranda binlerce resmi işlemin yapılmasına olanak sağlayan e- devlet sistemi, vatandaşların hayatlarını önemli ölçüde kolaylaştırdı. Adli sicil kaydı, diploma örneği, sosyal yardım ödemeleri ve başvuruları ve daha pek çok işlemin yapılmasına olanak sağlayan e- devlet sistemi, banka hesaplarının taşınması için talimat vermek isteyenlerin dahi uğrak yeri haline geldi.

Birçok farklı kategori altında hayat kolaylaştıran hizmet veren ve bu hizmetleri de devlet güvencesi altında sunan e- devlet, yeni bir özellik ile daha gündeme geldi. Aslında özelliğin yeni olmadığını ancak birçok vatandaş tarafından bilinmediği için yeni olarak algılandığını belirten uzmanlar, bu yöntem sayesinde olası dolandırma girişimlerine karşı koruma altına alınılabileceğine dikkat çekti.

TAPU SAHTEKARLARINA DİKKAT!

Son dönemlerde tapu işlemleri konusunda dolandırıcılık girişimlerinin arttığına dikkat çeken uzmanlar, dolandırıcıların kimlik değiştirerek ve hak sahiplerinin kimliklerini kullanarak tapu dairelerine girme özgüvenini gösterdiklerini ifade etti.

E- DEVLET İLE MALINIZI KORUYUN!

Mal sahiplerini dolandırıcılara karşı uyaran uzmanlar, bugün basit bir kargo işi için dahi T.C. kimlik numarası vermek zorunda olduğumuzun unutulmaması gerektiğini ve bu bilginin kötü niyetli kişiler tarafından tapu işlemlerinde kullanılabileceğini belirtti. E- Devlet sisteminde bulunan tapu işlemleri ekranından şahsi telefonun eklenmesi ve sisteme kaydedilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu sayede olası bir dolandırıcılık durumuna karşı sistem üzerinden bilgilendirme yapılacağını ifade etti.

İlgili Makaleler