Gündem

THY havacılık tarihinde rekor kırdı: Avrupa Havacılık tarihinde bir ilk! Türkiye 5 milyar dolar kâr etti!

Türk Hava Yolları’nda yönetim kurulu başkanlığı yapan profesör Doktor Ahmet Bolat 10 aylık sürece yönelik elde edilen kârı resmi olarak açıkladı. “Havacılık tarihindeki en yüksek rakama ulaşıldı” ifadesinde bulundu.

Türk Hava Yolları başkanı tarafından açıklanan rakamlar halkı da şaşırtıyor. Türk Hava Yolları ile Avrupa havacılık tarihindeki rekor rakamı ulaşıldığı ifade edildi. Türk Hava Yolları’nda yönetim kurulu başkanlığı yapan Ahmet Bolat 2022 yılı için Türk Hava Yollarında 14 milyar dolarlık net ihracat yapıldığını ifade etti. Bu rakamın 5 milyar doları ise ülkede kaldı.

OCAK-EKİM ARASI VERİLER PAYLAŞILDI!

Ahmet Bolat Türk Hava Yolları’nın bu yılı kârlı olarak kapatılmasının ardından hedefi önümüzdeki yıl için daha da yükseltmeyi düşündüklerini söyledi. Bu rakamın üzerine 3 milyar dolar daha eklemeyi planlıyor ve 2023 yılında 17 milyar dolarlık döviz getirmeyi planlıyoruz, dedi.

Ülkeye kazandırılan her dövizin %30’u üzerinde kalan rakam ülkede bırakılıyor. Önümüzdeki yıl planlarında 6 milyar doları aşkın rakamın Türkiye’de kalması hedefleniyor. Bolat, 2022 yılı içerisinde Ocak ve Ekim ayları arasında 6.5 milyon yolcu taşındığını ifade etti. Yıl sonunda ise bu rakamın 72 milyona ulaşmasını muhtemel görüyor. 10 aylık dönemin kârı ise 2.25 milyar dolar. Bu rakam Avrupa’da ve Türk Hava Yolları için en yüksek rakam olarak tarihe geçti. Kararlılıkla devam ediyoruz, diyerek ekledi.

THY’NİN 2023 HEDEFLERİ BELLİ OLDU!

2023 yılındaki büyüme hedefi uçak sayısında ve yeni hat oluşumunda yapılacak farklılıklarla desteklenecek. 396 olan uçak sayısının 2023 sonunda 427’ye ulaşması planlanıyor. Dünya genelinde 342 farklı destinasyon uçuşu yapılıyor. Türk Hava Yolları ile yurtiçi ve yurtdışına uçuşlarda 128 ülke ve 286 şehre yönelik destinasyon yapılıyor.

2023 yılında hedefin 88 milyon yolcu taşımak olduğunu ifade eden Bolat: “%17’lik büyüme hedefimizi destekleyecek 10 bine yakın yeni istihdam oluşturacağız” dedi. Önümüzdeki yılın Şubat ve Mart aylarında 1 milyarıncı yolcunun taşınmış olunacağını ifade eden Bolat: “Türkiyede THY’nin 10 milyar Euro üzerinde bir değeri bulunuyor” dedi. “2024’e ulaşmadan en iyi hava yolları arasında 6. sırada olmayı hedefliyoruz” diyerek ekledi.

İlgili Makaleler