Gündem

Ticaret Bakanı’ndan zamları geri çekin uyarısı! Aktif bir şekilde sahadayız!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat yaptığı son açıklamada aktif bir şekilde sahada olduklarını vurgulayarak zamları geri çekin uyarısı yaptı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolay yaptığı son açıklamalarda fahiş fiyatlarla mücadelenin devam ettiğini belirtti. Bunun için sahada olduklarını vurulayan Bakan Bolat açıklamalarında fahiş fiyatların indrilmesini, yapılan zamların geri çekilmesini belirtti. Bununla beraber Türkiye’nin büyüme verilerine de değinen Bakan Bolat Türkiye 21 yıldır siyasi istikrar sürecinde çok önemli kazanımlar elde etti. Terörle mücadeleyi Türkiye’de büyük ölçede bitirdi. Bu sene 1.1 trilyon dolar milli gelire ulaşacağız. Kişi başına gelir 12 bin 500 doları geçti. Ortalama 9 ayın büyümesi yüzde 4,7’ye yükseldi. Türkiye 21 yıldır siyasi istikrar sürecinde çok önemli kazanımlar elde etti. Terörle mücadeleyi Türkiye’de büyük ölçede bitirdi. Bu sene 1 trilyon 75 milyar dolar milli gelire ulaşacağız. Kişi başına gelir 12 bin 500 doları geçti. Ortalama 9 ayın büyümesi yüzde 4,7’ye yükseldi.  Türkiye 780 bin km kare olduğu coğrafyadan çok daha geniş büyük istikrarlı bir güce sahip. Cumhurbaşkanı çok saygın bir ağırlığa sahip. Almanya’da Birleşmiş Milletler’de bunu gördük. Dedi.

Sektörlere zamları geri alın çağrısı!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat yaptığı uzun açıklamada sektörlere yapılan fahiş zamları geri alın uyarılarını yaptıklarını ve denetimlerinin devam ettiğini belirterek;

Enflasyonla yaşayamayız enflasyonu düşürmek zorundayız. Aşırı ısınan iç talebi bastırma noktasında kredi sıkıştırması parasal sıkıştırma izleniyor. Gerek perakende ticaret kanunu haller yasası, fahiş fiyatla mücadele gibi çeşitli mekanizmalar geliştirildi.

Bazı kötü niyetli art niyetli stokçu zihniyetler ortaya çıktı. Bunlarla mücadele konusunda bazı tedbirler alındı. Cezalar artırıldı, Ticaret Bakanlığı olarak yönetmelik değiştirme şeklinde mücadele ediyoruz.

Otomotiv sektöründe yaptıklarımız ortada. Gerek ikinci el gerek sıfır arabalarda çok ciddi fiyat düşüşleri başarıldı. Emlak sektöründe çalışmalar yapıldı. E-ticaret ve sosyal medya ve ilan sitelerinde çok ciddi düzenlemeler yaptık. Manipülatif fiyat artışlarını cezalandırıyoruz. Sahte ilanları engelleme noktasında ilan sitelerini sorumlu kıldık. 6 ay 6 bin km sınırlamasını yetkili satıcılar, bireysel satışlarda 3’ten fazla satışı engelledik. Dedi.

Ticaret Bakanlığı binlerce yeni personel alımı yapacak!

Yeni personel alımlarını da açıklamalarında duyuran Ticaret Bakanı Bolat;

Gıda sektöründe market denetimi, kasa raf fiyat etiketleri kontrolü, fahiş fiyat etiketleri yapıyoruz. Bakanlık personeli ile yoğun bir şekilde yoğun bir şekilde sahadayız. Fahiş fiyat yaptığını gördüğümüz sektörlerin üzerine gidiyoruz. İhbar hattımız da var. Sektörleri uyarıyoruz bu zamları geri alın diye. Almadığı zaman üzerine gidiyoruz.

Rekabet Kurulu da bu sene bir çok sektörlerde yaptığı denetimler sonucu 2.3 milyar TL ceza kesildi. Biz de Bakanlık olarak stokçululuk fahiş fiyat, emlak ve otomotiv sektöründe 538 milyon liralık ceza kestik. Tüketici Korunması ve Piyasa Gözetleme Müdürlüğü gözetiminde yapılan denetimlerde 662 milyon TL ceza kestik. Toplam 1.2 milyar TL ceza uyguladık. Şu anda ÖSYM üzerinden 1500 memur alımı yapıyoruz. Bu süreç Perşembe günü başladı. Eğitimler tamamlandığında bu memurları sahaya süreceğiz. Bu memurlar piyasa denetimleri noktasında yoğun bir şekilde çalışmalarına devam edecek.  Dedi

İlgili Makaleler