Gündem

TOFAŞ fabrikası 30 Aralık tarihinde yılın son çalışmasını tamamladı: Çalışan 6 bin işçi için 15 günlük ara verdi!

Türkiye’de sevilerek kullanılan ilklere imza atan ve hala günümüzde araçları yok satan Tofaş firması üretime ara vereceğini açıkladı. Otomobil fabrikasının şu anda 6.000 işçi çalıştırdığı biliniyor.

Fabrikanın bu kararına yönelik sebepleri araştırılırken kısa uygulama olacağı da dile getirildi. 30 Aralık tarihinde fabrika tamamen faaliyetlerini durduracak. Çalışanlara moral olabilmesi için de tüm çalışanlarına yeni yıl hediyesi dağıtacak.

TÜM ÇALIŞANLARA YENİ YIL HEDİYESİ VERİLECEK!

Tofaş Bursa’da bulunan otomobil fabrikası yıl sonu için hazırlıklarına başladı. Envanter sayımı yapabilmek ve üretim hattında bakım çalışmasını tamamlayabilmek için 15 günlüğüne ara verme kararı aldı. Yaklaşık 6.000 kişinin çalıştığı tesis için verilecek bu 15 günlük ara sonrasında 16 Ocak tarihinde yeniden çalışmalar başlatılacak.

Fabrika işçilerin işyerinden ayrılmak zorunda olmaları nedeniyle 50 yıldır devam eden gelenek yine bozulmadan sürdürülecek. 6000 çalışana yönelik 15 günlük aranın verileceği süreçte Cumhuriyet altını dağıtılacak. Geçtiğimiz yıl bu rakam 10 bin çalışana kadar ulaşmıştı.

FABRİKA NEDEN 15 GÜN ARA VERİYOR?

Tofaş fabrikasında çalışan işçi sayısı 1.480 adet beyaz yakalı ile 4.518 adet mavi yakalı personelden oluşuyor. Tüm personeller için geçtiğimiz yıl dağıtılan Cumhuriyet altını bu yılda geleneksel olarak devam ettirilecek. Bursa’da yer alan fabrika için geçerli olacak 15 günlük ara verme süreci bakım ve onarım çalışmaları için değerlendirilecek.

Yeni yıla büyük bir hazırlıkla giriş yapacak olan fabrika Amerika için üretilen Doblo’nun yaklaşık 636 farklı modeli ve Euro market için üretimi sağlanan 263 modeli için bir daha üretilmeyeceğinin haberini verdi. Doblo’nun 263 modeli Türkiye Market üretimlerinde 2023 sonuna kadar devam edecek.

İlgili Makaleler