Gündem

TOGG Kredisinin yolu açıldı! Türkiye’nin gözbebeği için devlet bankaları düşük faizli ve vergisiz kredi desteğini başlatıyor! Kredi başvurusu ne zaman yapılacak?

Yeni nesil donanıma sahip elektrikli ilk yerli araç modeli TOGG sonunda banttan indirildi. 2030 yılına kadar farklı modellerinin üretilerek ülkeye katkı sunulacağı yerli ve milli modele dair satın alma koşullarında da iyileştirme yapılacak. Konu üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı katıldığı bir canlı yayın programında TOGG kredisinin yakın zamanda vatandaşlara verilmeye başlanacağını müjdesini verdi.

Yerli olana yönlendirme milli olanı destekleme kapsamında üretimi sağlanan TOGG araba modeli için özel bir kredi finansmanı oluşturulacak. Bankalarla görüşmeler tamamlandı. Net olarak kredi sürecine dair yapılacak açıklamalar henüz paylaşılmadı. Ancak Bakan Nebati düşük faizli ve vatandaşın daha kolay erişebileceği bir fırsat sunulacağının da altını çizdi. Yerli araç modelinin 6 farklı renk seçeneği ile tanıtımı yapıldı. 400 beygir gücüne sahip 4,8 saniyenin altında hızlanabilme kapasitesi ile göz dolduruyor. Yaklaşık 30 dakika ve daha az bir sürede hızlı şarj olma özelliğine sahip bu oranda doluluk ise %80’e ulaşıyor. 6 farklı renk seçeneğine 5 farklı model eklentisi yapılarak üretim süreci desteklenecek.

TOGG KREDİSİ VEREN BANKALAR BELLİ OLDU!

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati bankalar ile görüşmelerin tamamlandığını ifade etti. Bu süreçte Halk Bankası, VakıfBank ve Ziraat Bankası özel teşviklerle araç alabilmeyi kolay hale getirecek. TOGG’a ulaşımı kolaylaştırarak maddi olarak süreci destekleyebilmek için etkili bir proje ortaya konması bekleniyor.

Kamu bankaları ile görüşmelerin yapıldığı faiz oranların düşürüldüğü ifadeler arasında yerini aldı. Burada önemli olan kâr kazanmayı arka plana koyarak hedefte milli olan araca ulaşabilmeyi kolaylaştırmanın yer aldığı ifade edildi.

TOGG KREDİ DETAYLARI İLE BAŞVURU SÜRECİ

Bakan Nebatinin sözlerinde en çok dikkat çeken detay ise kredi edinim süreciyle ilgili “düşük maliyetli ve kâr etmeyecek şekilde” sözleriydi. Bankaların zarar etmek pahasına düşük faizli kredilerle vatandaşı destekleyeceği söylenildi. Bu sürece yönelik oluşabilecek herhangi bir aksaklıkta her türlü müdahalenin yapılabileceği de cümlelerinde yer aldı. Özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın bu konuda oldukça hassas olduğuna dikkatleri çekti.

TOGG kredisi ile ilgili henüz net bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Yakın zamanda kredinin alınabilmesi sürecinde talep edilecek şartlar vatandaşla paylaşılacaktır. Bakan Nebatinin gündeminde KGF paketi de yer alıyordu. Esnafa destek paketi kapsamında sunulacak olan bu yardım ile atölyesini ya da uzun süredir işletmeciliğini yaptığı firmasını daha da büyütüp genişletmek isteyen kişiler faydalanabilecek.

İlgili Makaleler