Gündem

Trafik sigortasında yeni dönem: Kötü sürücüye yüzde 200 zam, iyi sürücüye yüzde 50 indirim geliyor! İşveren şoförün sicil kaydına erişebilecek!

Sigortacılık ve özel emeklilik düzenleme ve denetleme kurumu tarafından yeni yılda araç sahiplerine ilgilendirilecek yeni bir düzenleme duyurusunda bulunuldu. Trafik sigortasındaki risk durumunu en aza indirebilmek için sürücülerin kaza sayısına göre ehliyete el konulması kararı verildi. Bununla beraber denetimleri artırabilmek adına şoförlerin trafik geçmişini bağlı bulundukları işletmenin detaylıca görebileceği zorunluluk sistemine geçiliyor.

KÖTÜ SÜRÜCÜLER İÇİN SİGORTA PRİMİ %200 ARTIYOR!

SEDDK başkanı Mehmet Akif Eroğlu tarafından yapılan son açıklamada trafik sigorta primlerinde %50’lik bir indirim yapılacağı söylenmişti. Bunun yalnızca geçmişinde herhangi bir problem bulunmayan iyi sürücüler için geçerli olacağını öte yandan trafikte sorumsuzca hareket eden kötü sürücüler için ise %200 ile yakın zam mı geleceğini ifade etmişti. Sürekli kaza yapan kusurlu sürücülerin ödeyeceği trafik sigorta primi 13.000 TL’ye ulaşabilecek.

Alınan bu yeni karar için tüm sürücüler adına başkan Eroğlu: “Konuşmamız tasarlamamız gereken daha önemli konular var sürekli trafiği konuşuyoruz” diyerek alınan yeni kararın sebebini de açıklamış oldu. Riskli sürücü ile risksiz sürücü arasında sigorta ayrımı yapılması gerektiğini ifade eden Eroğlu: “İyi araba kullanmayı sevk edebilmek için bu bir kaldıraç görevi görecek” dedi.

İŞVEREN İŞE ALACAĞI ŞOFÖRÜN SİCİLİNİ GÖRECEK!

Trafik sigortasını belirlemek kişinin seçeneğine bırakılacak. Burada temelli poliçe, doğrudan tazmin konuları üzerine derinleşme sağlanacak. Trafik sorununu kökten çözeceğimize ve bunu yasal olarak yapacağımıza inanıyorum, diyen Eroğlu; “Riskli sigortalıları ayrı bir kategoriye alıyoruz ve ciddi bir yaptırım getireceğiz” diyerek uyardı. Bir yıl içerisinde en az 3 kez kaza yapan 6.000’e yakın kişi bulunuyor. Bunların bazıları 8 kez kaza yapmış durumda. Yeni trafik sicil belge uygulaması ile şoförlerin trafik geçmişine ulaşılabilecek. Şu anda verilen bir bilgi değil bu. İmkanlar hazır hale getirildiği anda artık kişi kendi geçmişini de görebilecek. Problemli, sorunlu ve sürekli kaza yapan bir sürücünün bu şekilde işveren tarafından işe alınması da engellenmiş olunacak.

İlgili Makaleler