Gündem

Trafik sıkışıklığını önlemek için ‘Tıkanıklık fiyatlandırılması”

Trafik sıkışıklığını önlemek amacıyla ‘Tıkanıklık fiyatlandırılması’ uygulaması açıklaması gündemi etkisi altına aldı! Söz konusu proje dahilinde pilot uygulamanın yapılacağı bölgenin “Eminönü”  olduğu açıklandı. Detaylar işte sizlerle...

İstanbul Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı (SKUP) il genelinde trafik sıkışıklığını önlemek amacıyla, özel otomobil kullanıcılarına belli bir bölgeye giriş yaparakken, ödeme talep edilecek. Türkiye’de bir ilk olan uygulama ise Eminönü’nde hayata geçirilecek. Yeni uygulama kapsamında, özel otomobil kullanıcıları Eminönü’ne giriş karşılığında ücret ödeyecek.

SKUP, yeni proje ile ilgili açıklama yaptı!

İstanbul’un genel sorunu olan trafik yoğunluğunu azaltmaya yönelik, insan ve çevre odaklı yeni proje duyurusu yapıldı. Trafik sıkışıklığını önlemek adına hayata geçirilmesi planlanan, Avrupa Birliği Türkiye Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burak Aykan katılımı ile gerçekleşti. Türkiye’nin ilk sürdürülebilir kentsel ulaşım planı kapsamında, kentin merkez bölgelerinde otomobil kullanımını, hava kirliliğini gibi etkenlerin önlemek adına, düşük salım bölgelerini, deniz ulaşım ağını geliştiren düzenlemeler yapılacağı, otobüs öncelikli şerit uygulamalarını kapsayacağı belirttildi.

İstanbul Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planının (SKUP), hayata geçirilmesi ile birlikte, kentte “zirve saatte” trafik yoğunluğunun 2030 yılında yüzde 10,1 azaltılması beklenirken, 2040 yılında ise yüzde 12,8 azalma sağlayacağı tahmin ediliyor.

Eminönü’ne giriş artık ücretli!

Trafik sıkışıklığını önlemek adına uygulanacak “Tıkanıklık fiyatlandırması” kapsamında ise, özel otomobil kullanıcıları belli bir bölgeye giriş yapabilmek için ücret ödeme zorunda kalacak. Söz konusu sistemin pilot uygulaması, Eminönü’nde hayata geçirileceği açıklandı. İlk tarihi projenin, Eminönü’nde uygulamasından sonra, devamında Kadıköy’de (Moda) uygulanması planlanıyor.

Sistemin pilot uygulaması, Eminönü’nün yaklaşık 6 kilometrekarelik bölgesini kapsayacak. SKUP dahilinde ise mahallelerdeki ücretli otoparklar kullanılacak, kendi mahallelerine park edenler ise düşük ücret ödeyebilecek.

Yeni uygulama ile birlikte, düşük karbona geçiş teması altında kentin ulaşım sisteminin çevre dostu hale gelerek, ulaşımdan kaynaklanan sera gazı salımlarını azaltılması amaçlanırken, söz konusu uygulama dahilinde, standartlara uygun olmayan taşıtlar, alanı hiç kullanamayacak ya da belli bir fiyat karşılığında kullanabilecek.

İlgili Makaleler