Gündem

Tüm Dünyayı Rahatlatan Gelişme! Delta Varyantının Çaresi Bulundu mu?

Tüm dünyada Koronavirüs ile mücadele devam ediyor. Dünyanın dört bir yanında salgını bitirmek için yeni çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bir adım da Amerikalı ilaç şirketi Merck’ten geldi. Merck, ‘molnupiravir’ isimli ilacın Delta varyantı da dahil olmak üzere diğer varyantlara karşı etkili bir koruma sağlandığını ifade etti. Yeni ilaçta son durum nedir? Ne zaman tüm dünyaya ulaşacak?

Faz 3 Çalışmaları Sürüyor

Merck’in bulaşıcı hastalıklar ve aşılar bölümünün başında olan Jay Gobler, molnupiravirinin, mevcut tüm koronavirüs aşılarının aksine, varyantlar arasındaki farklılıkları tanımlayan virüsün spike proteinini hedef almadığından, ilacın virüs gelişmeye devam ederken de aynı derecede etkili olduğunu söyledi.

Molnupiravir bunun yerine virüsün kendi kopyalarını oluşturması için gereken bir enzim olan viral polimerazı hedefliyor. İlaç, virüsün genetik koduna hatalar ekleyerek çalışacak şekilde tasarlanmış. Merck, verilerin, ilacın en çok enfeksiyon sırasında erken verildiğinde etkili olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Merck bu yılın başlarında, küçük ve orta aşamalı bir deneyde, beş günlük molnupiravir tedavisinden sonra ilacı çeşitli dozlarda alan hastaların hiçbirinde bulaşıcı koronavirüs testinin pozitif çıkmadığını, plasebo verilen hastaların yüzde 24’ündeyse testin pozitif çıktığını belirtti. Şu anda ise ortağı olan biyoterapi firması Ridgeback ile geliştirdiği antiviralin biri koronavirüs tedavisi için, diğeriyse önleyici olmak üzere iki Faz III denemesini yürütüyor.

İlgili Makaleler