Gündem

Tüm sürücüleri ilgilendiriyor; bu detaya dikkat etmezseniz çok para kaybedebilirsiniz! Kışa girmeden aracınızın bakımını yaptırın! 40 bin TL cebinize kalsın…

Trafik akışının sorunsuz bir şekilde devam edilebilmesi, alınacak olan önlemler ile olası trafik kazalarının önüne geçebilmek için trafik kurallarına uymak başta olmak üzere sürücülerin üzerine pek çok görev düşüyor. Bu görevler arasında bulunan ‘aracı mevsimine göre hazırlamak’ ise, kış ayları öncesinde yeniden gündeme geliyor. Havaların soğuması ve buzlanması nedeniyle kış lastiği takmak başta olmak üzere sürücülerin pek çok bakımı ihmal etmeden araçları için kış ayları öncesinde yaptırması gerekiyor. Yaptırmayanlar ise, ücret olarak ciddi bedeller ödüyor.

Havaların soğumasıyla birlikte, özellikle sürücülerin kış ayları öncesinde araçlarına yaptırması gereken kış bakımı yeniden oto sanayilerinin dolup taşmasını ortaya çıkardı. Kış bakımında pek çok noktaya dikkat etmesi gereken sürücülerin en başta bakımı ihmal etmeyerek ileride çıkabilecek olan kazalardan korunması ve artabilecek olan masraflardan bütçesini kurtarabilmesi için İstanbul Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Metin Bakacak kış bakımıyla ilgili konuştu.

METİN BAKACAK, “BAKIM ÜCRETLERİ 3 BİN LİRAYA KADAR ÇIKTI”

Periyodik kış bakımı ile ilgili bilgi veren Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Metin Bakacak, “Periyodik kış bakımlarının her yıl yapılması gerekiyor. Kış başlamadan önce araba sahiplerinin gelip kontrollerini yaptırması çok önemli. Araçların kış bakımları genellikle 11. ay itibarıyla başlıyor. Yoğunluk olmaması için vatandaşların daha erken gelip bakımlarını yaptırmalarını öneriyoruz. Böylece zamandan tasarruf etmiş olup, arabalarını günübirlik servise bırakıp tekrar teslim alabilirler” diye konuştu. Ardından bakım ücretlerinin güncel tutarlarını açıklayan Bakacak, “Bakım ücretleri arabasına göre ve modeline göre değişiyor. Yeni model arabalarda bakım ücretleri 3 bin liralara kadar çıkarken, eski arabalarda 1500 lira civarında tutuyor” şeklinde beyanlar verdi.

METİN BAKACAK, “BAKIM YAPTIRMAYANLAR 40 BİN TL’YE KADAR MASRAF ÖDEYEBİLİR”

Bakımların yaptırılmaması halinde oluşabilecek olan maddi hasarlara değinen Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Metin Bakacak, “Eğer sürücüler bakımlarını ihmal ederlerse; bir arıza meydana gelmesi halinde, daha büyük masraflarla karşı karşıya kalıyorlar. Örneğin bakım ücreti için 3 bin lira ödeyecek olan bir araba sahibinin, yaptırmadığı bakımlar sonucu aracın motorunda bir arıza gelmesi halinde; 40 bin liraya kadara masraf ödemesi yapması olası oluyor. Bu yüzden araçların periyodik bakımlarını gerçekleştirmek çok önemli. Araba sahiplerinin büyük ücretler ödememesi için; mutlaka bakımlarını yaptırmaları gerekiyor. Öğreğin antifriz kullanılmayan araç radyatörü donduğu zaman büyük arıza çıkartabilir. Böylesi sürücülerin cebinden çıkacak para 40 bin lira seviyesini bulabilir” açıklamalarında bulundu. Öte yandan yapılacak olan bakımları tek tek sayan Bakacak, “Kışa girerken sürücülerin öncelikle yağ bakımı yaptırması, cam suyuna baktırması lazım. daha sonra muhakkak antifrizlerini ölçtürmesi, sileceklerinin lastiklerini değiştirmesi, fren balatalarına baktırması, kış lastiklerini taktırması lazım. Eğer kış öncesi araç sahipleri bu bakımlarını yaptırırsa kış ayını gönül rahatlığıyla geçirebilir” dedi.

İlgili Makaleler