Gündem

Ucuza araç satın almanın formülü paylaşıldı: Fonksiyonelliği azalan araçlar sudan ucuza satışa çıktı!

Otomobil satışlarında yeni bir döneme giriş yapılıyor. 0 ve 2 el araç satışında fiyatlar gittikçe artıyor. Vatandaşın bu yönde bir otomobilden oluşan beklentisi de değişiyor. Artık ek özellik olarak görülen pek çok sistemin araçtan söküldüğü ve fiyatın düşürülerek satıldığı modeller tercih edilmeye başlanıyor.

Ek özellikleri düşürülerek fonksiyonelliğini yitiren araçları olan rağbet gittikçe artıyor. Standart paket olarak satışa sunulan bu modeller konforlu, teknolojik hale getirilen araçların tüm donanımları çıkarıldığında geriye kalan kısmı üzerinden oluşan rakam satışa sunuluyor.

ARACI UCUZA ALIP EK ÖZELLİKLERİ SONRADAN EKLİYORLAR!

Araç fiyatları artıyor fakat ihtiyaç her zaman devam ediyor. İnsanların gündelik hayatında yaşantısında ve zorunlu durumlardan dolayı alması gereken fakat rakamların yüksekliğinden ulaşamadığı araçlar için yeni bir dönem başlıyor. Galericiler buna boş araba dönemi adı veriyor.

Araç fiyatlardan şikayet eden vatandaşlar fonksiyonelliği azaltılmış araç modellerini ikinci el satın alımlarda tercih edebiliyor. Araç sahibi olmak isteyenler artık standart paketlere yöneliyor. Çoğu kişi boş paket adı verilen araçları özelliksiz satın aldıktan sonra zamanla ufak tefek masraflar yaparak daha fonksiyonel hale getiriyor.

FONKSİYONELLİĞİ AZALAN ARAÇLAR NE KADARA SATILIYOR?

Lüks ve tam donanımlı bir araca ulaşabilmek günümüzde 1 milyon 600 bin TL’yi buluyor. Bu ortalama bir rakam standart paketteki bir araç bu fiyat çıkarıldığında kalan rakam üzerinden satış sürecini oluşturuyor. İkinci el araç kategorisinde satışa sunulan bu araçlar boş paket kategorisinde 200.000 TL’ye kadar düşebiliyor.

Araçtan beklenen standartların gittikçe düşmesi kullanıcıyı rahatsız etmiyor. Standart adı verilen boş paket araçların cam tavan alanı kaldırılıyor. Geri dönüş kamerası, sesli park etme asistanı, motor çekiş gücü ile fonksiyonel ısıtma sistemlerinde eksiklik yaşanabiliyor. Bu durum satın alacak olan kişiyi maliyetler azaldığı için etkilemiyor.

İlgili Makaleler