Gündem

Ukrayna’ya Üzücü Haber! AB Üyeliği Hakkında Kötü Sinyaller Verildi!

Rusya’nın Ukrayna topraklarında gösterdiği işgal faaliyetleri sonrasında, AB üyeliği için başvuru yapan Ukrayna’ya kötü haber geldi. Avrupa Birliği üyesi olmayı bekleyen Ukrayna, beklediği kadar hızlı bir şekilde üye olamayacak.

Ukrayna, Rusya tarafından saldırıya uğradıktan sonra güçlü ve daim müttefik arayışlarını hızlandırmıştı. NATO ve Avrupa Birliği üyeliği için adımlar atan Ukrayna’ya soğuk geri dönüşler yapıldı. NATO, doğrudan olarak Rusya ile bir savaşın içerisinde olmamak adına Ukrayna’nın üyeliğini rafa kaldırırken, bir kötü haber de Avrupa Birliği’nden geldi. Başlarda Ukrayna’nın AB üyesi olması adına umut verici açıklamalarda bulunan Avrupa Birliği yetkilileri, şimdi ise üyelik işlemlerinin beklendiği kadar hızlı ilerlemesinin mümkün olmadığı ima eden açıklamalarda bulundular.

Fransız Bakan En Az 15-20 Yılı Bulur Dedi

Fransa hükümetinde, AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Clement Beaune Ukrayna’nın üyeliği hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Ukrayna’nın kısa sürede AB tam üyesi olmasının mümkün olmadığını söyleyen Bakan Beaune, ancak üyelik işlemlerinin devam ettiği bu süre boyunca Ukrayna’nın Avrupa siyasi topluluğunda kendine yer bulabileceğini ifade etti.

Ukrayna’nın AB’ye tam üye olması için 6 ay ya da 2 yıl gibi sürenin yeterli olmayacağını söyleyen Bakan Beaune, gerçekçi olmak gerekirse en az 15 veya 20 yıl sonra tam üye olabileceklerini açıklamalarına ekledi.

Alman Şansölye Adil Olmak Zorunda Olduklarını Söyledi

Alman Şansölyesi Olaf Scholz, geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın AB tam üyeliği hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Ukrayna’dan önce Batı Balkan ülkelerini tam üye olarak görmek istediğini söyleyen Scholz, AB tam üyesi olmak adına kestirme bir yol olmadığını ve öncelikle balkanlarda bulunan 6 ülkeye öncelik verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bunun adil ve güvenilir olmak adına bir zorunluluk olduğunu ifade etti.

İlgili Makaleler