Gündem

Vaka Sayılarında Umut Veren Haber! 15 Ekim Koronavirüs Tablosu!

Ülkemizde vaka sayıları artmaya devam ederken dün yaşanan düşüş umut verdi. Sağlık Bakanlığı, 15 Ekim koronavirüs tablosunu ve aşılamada son durumu paylaştı. Türkiye’de son 24 saatte 363 bin 536 test yapılırken 30 bin 694 Vaka belirlendi. Koronavirüs’ ten 181 vatandaşımızı kaybederken hastalığa yakalanıp iyileşenlerin sayısı 25 bin 513 oldu.

Kritik uyarılarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi Twitter hesabından, “Yılgınlık bize zarar verir. Aşısı bulunmuş bir bulaşıcı hastalıkla mücadele ettiğimizi unutmayın. Biraz zamana ve tam doz aşılanma oranının artmasına ihtiyacımız var. Bu gerçek yeterince büyük bir moral kaynağıdır. Salgınlara yol açan birçok hastalık yaygın aşıyla ortadan kalktı.” paylaşımında bulundu.

Ülkemizde Aşılamada Son Durum

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 75,91, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 88,29 oldu.

Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı sayısı 113 milyon 709 bin 533’e yükseldi. Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında son 24 saatte 291 bin 276 doz aşı uygulandı.

En az iki doz aşı uygulananların oranının en yüksek olduğu 10 il, Muğla, Kırklareli, Ordu, Amasya, Çanakkale, Eskişehir, Osmaniye, Edirne, Balıkesir ve Burdur oldu.

En az iki doz aşı yapılanların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Muş, Siirt, Mardin, Bitlis, Bingöl, Ağrı ve Bayburt olarak sıralandı.

İlgili Makaleler