Gündem

Vatandaşın hesabına 500 TL yatırılmaya başlandı: TOKİ o haberi yalanladı! Başvurusu onaylanmayan başvuru bedelini online hesabına nasıl alabilir?

Sosyal konut projesi kapsamında başlatılan TOKİ konut evleri kura çekilişleri başladı. Kasım ayından itibaren devam eden kuralarda ismi çıkmayanlara başvuru ücreti ödenmeye devam ediyor. Başvuru yapan tüm vatandaşlardan 500 TL yatırmaları talep edilmişti. Başvuru ücretini geri almak isteyen kişilerin yapması gerekenler tek tek açıklandı.

TOKİ O HABERİ BASIN BÜLTENİ İLE YALANLADI!

250.000 konut projesi kapsamında yeni bir eve kavuşabilmek için başvuruda bulunan vatandaşlar bir bir elenmeye başladı. Aralık ayında devam eden kuralardan ismi çıkmayan vatandaşları paralarını iade edilmesi gerekiyor. Başvuru sürecinde yatırılan 500 TL’lik TOKİ başvuru bedeli iddiaya göre farklı yerlere aktarılıyor. Vatandaşların bu tutara ulaşabilmesi için özel bir işlem yapması gerekiyor.

Geçtiğimiz hafta TOKİ başvuru ücretlerinin iadesinin bilinmeyen yerlere yapıldığına dair haberlerin yayılmaya başlaması üzerine yeni bir basın bülteni hazırlandı. 28 Kasım ile 4 Aralık bülteni adı verilen bir paylaşımda bu tarz haberlerin yalan olduğunu kişilerin ücretlerinin kendi hesabına aktarıldığı ifade edildi. Ücret iadesinin nasıl yapılacağı da net olarak açıklandı.

BAŞVURU BEDELİ HESABA NE ZAMAN İADE EDİLİYOR?

TOKİ konut projesi kapsamında yapılan başvurular 5,1 milyon kişiye ulaştı. Yapılan kura çekimleri sonrasında hak sahipliği elde edemeyen tüm vatandaşların başvuru bedeli hesaplarına aktarılıyor. Kura çekiliş tarihi başladıktan sonra 5 iş günü içerisinde başvuru yapılmış olan bankanın şubelerine ya da ATM’lerine gidilerek geri ödeme talep edilebiliyor.

TOKİ MESAJINDA NE YAZIYORDU?

TOKİ başvuru ücretini almak isteyenlerin e-devlet üzerinden yapmış olduğu ödeme sonrasında cep telefonuna gönderilen mesajdaki banka bilgileri ile şubelerden ya da ATM’lerden ödemeyi geri alabilmesi mümkündür. TOKİ’de ismi çıkmayan her vatandaşa tek tek mesaj gönderiliyor.

Bilgilendirme mesajı içerisinde TOKİ başvurusundan kaynaklı olarak şubeye gitmeden ATM’den kartsız olarak nakit çekim alınabileceği söyleniyor. Mesajın devamında TOKİ başvuru iadeleri adı verilen seçeneğe tıklanması gerektiği ifade ediliyor. Bunun yanı sıra mesajda “linke tıklayarak internet sitemize giriş yapın ve kendi isminize ait bir banka hesabına ıban numaranızı girerek iade tutarını hesabınıza aktarabilirsiniz” şeklinde bir bilgi de sunuluyor.

İlgili Makaleler