Gündem

Velilere gönderilen o mesaj kara kara düşündürdü: Yenilenen özel okul ücretleri cep yakacak!

Çocuğu için daha iyi bir eğitim hayatı oluşturmak isteyen veliler kara kara düşünüyor. Yeni yıla sayılı zaman kala velilerin cep telefonlarına düşen o sms tedirgin ediyor. Artan okul ücretlerinin altından nasıl kalkılacağı düşünülürken işin uzmanları aileleri uyarıyor: “Devletin açıklayacağı limiti bekleyin!”

Özel okullar yeni yıla sayılı günler kala atağa geçti. Erken kayıt dönemi adı altında başlatılan yeni kayıt sürecinde güncellenen özel okul aidat ücretleri hevesleri kursakta bıraktı. Eylül ayı ile başlayan yeni kayıt süreci velilere gönderilen mesajlar ile şaşırttı. O mesajı alan veli yeni yılda bu rakamların altından nasıl kalkacağını düşünmeye başladı.

EĞİTİM AİDATI İKİ KATINA ULAŞTI!

Çocuklarını henüz okula kaydedeli 3 ay geçen veliler dert yanıyor. 2023 sezonu için eğitim aidatı almak isteyen özel okullar vatandaşı da zor durumda bıraktı. Yenilenen okul ücretleri bütçeyi sarsıyor. Veliler şimdiden kara kara düşünüyor. Yeni gelen zamlar ise bu yılın iki katı oranında artırıldı. Gittikçe artan masrafların altından kalkmak isteyen okulların uyguladığı bu yeni tarife ise velinin belini büküyor. Yapılacak zamlar yeni yıl gelmeden erimeye başlayacak. Artan masraflar ve okullara uygulanan yeni tarifeler ek zam sevincini de kursakta bırakacak.

DEVLET ÜST LİMİTİ HENÜZ BELİRLEMEDİ!

Uzmanlar bu konuda velileri uyardı. Henüz devletin özel okula yönelik belirlediği tarife paylaşılmadı. Fiyatların yenilenmesi için süreç oldukça erken. Devletin özel okula yönelik üst limit sınırlamasını paylaşması gerekiyor. Ancak pek çok özel okul şimdiden erken kayıt dönemi altında gönderdikleri sms’ler ile kayıt fiyatları güncel rakamların oldukça üzerinde isteniyor.

Cep telefonuna sms gönderilen bir öğrenci velisi 1.sınıfa giden oğluna yapılan zamlı tarifeden yakındı. Geçen yıl 1. sınıfa başlayan çocuk özel okul için 50 bin TL istendi. Bu yıl Eylül ayında bu rakam 112 bin TL’ye ulaştı. Bir anne ise yeni sezonda özel okula başlayan kızı için 80 bin TL ödemişti. Yeni kayıt sürecinde ise 175 bin TL istendi. Geçtiğimiz yılın devlet üst sınır rakamı %30,73 idi. Bu yıl henüz belli değil. Uzmanlar yeni üst sınırın paylaşılmasını beklemelerini teklif ediyor.

İlgili Makaleler