Gündem

Virüste Yeni Gelişme! Delta Varyantından Sonra Lambda Endişelendirdi!

Delta varyantı tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayarak endişelendirmeye devam ediyor. Uzmanlar tarafından farklı iddialar ortaya atılırken yeni bir virüs endişeleri arttırdı. Yeniden yükseliş göstermeye başlayan virüse bir yenisi daha eklendi. Lambda olarak bilinen bu virüs Peru’da ortaya çıkmasının ardından 30 ülkede daha görüldü.

Delta varyantına çözüm henüz tam anlamıyla bulunamamışken şimdilerde bilim insanları Lambda’ ya da çözüm aramaya başladı. İlk olarak Peru’ da görülen bu virüs şimdiden 30 ülkeye yayıldı. İddiaya göre bilim insanları bu yeni virüsün aşıya karşı dirençli olacağından endişeleniyor. Üstelik Lambda virüsünün, Delta varyantından daha bulaşıcı olduğu belirtildi.

Lambda virüsü her 10 kişide 1 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oluyor. Şili bilim insanları “Verilerimiz, Lambda varyantının başak proteininde bulunan mutasyonların, antikorları nötralize etmeye ve artan bulaşıcılığa kaçış sağladığını ilk kez gösteriyor.” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Lambda ,daha karmaşık bir şekilde mutasyona girmiş olması bilim insanlarının çözüm bulmasını daha güç bir hale getiriyor. Henüz net olarak belirtileri belli olmasa da uzmanlar bağırsak problemi olarak baş gösterdiğini açıkladı.

İlgili Makaleler