Gündem

Yeni Torba Yasası Yolda! Mecliste Hangi Kararlar Alınacak?

Türkiye Büyük Millet Meclisi, tatile girmeden önce yeni torba yasası hazırlığına başladı. Yasalaşacak konular arasında; vadesi henüz gelmemiş olan çeklerin ödenmesinde erteleme, kentsel dönüşümde zorunluluk oranları, müsilaj gibi maddeler yer alacak. İvedi bir şekilde çıkarılması beklenen yeni torba yasasının detayları…

Meclis tatile girmeden önce yeni torba yasasını yürürlüğe koymaya karar verdi. En son Mayıs ayında Ak Parti tarafından yürürlüğe girmişti. Hükümet hızlı bir şekilde yeni torba yasası hazırlığına başladı. Hazırlanan yasa tasarısına bakanlardan pek çok öneri geldi. Temmuz’un başında yasalaşması planlanan yeni torba yasasının maddeleri şu şekilde:

  1. Müsilaj

Diğer bir değişle deniz salyası olarak bilinen müsilaj ve deniz kirliliği hakkında verilen öneriye göre yeni düzenleme yapılacak. Buna göre müsilajı ortadan kaldırmak, arıtma tesisleri hazırlamak gibi konular ele alınacak.  Belediyelere konuyla ilgili genelge gönderilecek. Ancak arıtma tesisi yapmayan belediyenin merkezi bütçeden alacağı payda kesinti yapılması da ihtimaller arasında.

2. Çekler

31 Aralık 2021 tarihinde dolması planlanan vadesi gelmemiş çeklerin bozdurulması uygulaması yeniden düzenlenecek. Çekin vadesi henüz dolmadan ödenebilmesi uygulaması ertelemeye alındı. Çeklerin zamanından önce bozdurulmasına müdahale edilecek. Bu ertelemenin 2023-2025 ‘e uzatılması planlanıyor.

3. Ortaklık Payı

Yeni torba yasasına göre ortaklık payına kısıtlama getiriliyor. Cami, yol, hastane, okul gibi alt yapı yatırımlar uygulanırken artık vatandaşın ödediği pay değişecek. Belediyeler tarafından uygulanan bu kesintinin iki kez alınması sorunlara yol açıyordu. Bu konuyla alakalı meclis yeni torba yasaya ortaklık payı’ nın %45 oranında ancak ikinci kesintinin de alınabilmesine karar verecek.

4. SGK Çalışanları

Yeni torba yasasına gelen teklifler arasında SGK’ da çalışan eczacılar da bulunuyor. Yeni yasa eczacıların maaş farklarını ortadan kaldıracak.

Gümrükte çalışan personellerin uyuşturucu kaçakçılarını yakalaması halinde ödüllendirileceği de maddeler arasında.

Ayrıca yeni düzenlemeye kentsel döşümde dahil olacak. Kentsel dönüşüme ilişkin ortaklık payına da yeni karar alınacak.

İlgili Makaleler