Gündem

Zincir marketlerden alışveriş yapanlara uyarı geldi! 1 Ocak 2024 tarihinden sonra değişiklik yapılacak!

Ticaret Bakanlığı yapmış olduğu açıklamalar ile birlikte perakende ticaret için önemli düzenlemeler getirdi. Yapılan değişiklikler ile mal satışı şube sayısı 200’ün üzerinde olan zincir mağazalara hastalara yönelik gıda ürünü satışa getirebilme yetkisi verilecek.

Ticaret Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu karar ile birlikte zincir marketler için önemli bir adım atıldı. Zincir marketler yeni düzenlemeyle birlikte glutensiz, laktozsuz ve benzeri ürünleri satabilecek. İşte konuyla ilgili tüm detaylar…

Ticaret Bakanlığı market duyurusu

Ticaret Bakanlığı yeni yayınlamış olduğu perakende ticaret ile ilişkili duyuruda yine düzenlemeleri kamuoyuyla paylaştı. Düzenlemeler kamuoyunun görüşleri dikkate alınarak yapıldı. Bakanlık perakende ticaret uygulanacak olan İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik kapsamı doğrultusunda Resmi Gazete’de kararlarını yayınlayarak yürürlüğe girdi.

Yapılan açıklamada kanun gereği gerçekleşmiş olan değişikliklere uyum sağlanması amaçla Perakende Ticaret Uygulanacak Olan İlke ve Kurallar Hakkındaki Yönetmelik üzerinde değişiklik öngören taslak 24 Ağustos 2023 tarihi içinde ilgili kuruluşların kamuoyu ve görüşlerine sunuldu. Ticaret Bakanlığı iletmiş olduğu görüşlerin değerlendirmesi sonucunda yönetmelik hazırlandı. Bu adam ile birlikte ticarette ilişkiler şeffaflaşacak. Sektörde adil bir rekabet desteklenecek.

Zincir marketlere zorunlu kural geldi

Ticaret Bakanlığı zincir marketleri önemli bir duyuru paylaştı. Marketlere zorunlu bir kural getirildi. Ticaret Bakanlığı işletmeler arasında ticari ilişkilerde haksız olan uygulamalara karşı önlemler içeren bir yönetmelik üzerinde çalıştık. Yapılan düzenlemeyle birlikte ticari ilişkilerde karşı tarafların faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyen karar alma yetkilerini kısıtlayan ya da normalde taraf bulunmayacak şekilde ilişkiye zorlanan faaliyetlere Haksız Ticari Uygulama başlığı altında tanımlama yaparak yasak getirildi. Bu çerçeveyle birlikte karşı tarafın hizmet temin etmeye zorlanması ve de bu kapsamda maliyetlerin istenmeyen taraflara yansıtılması ve tek taraflı değişiklik yapma yetkisi veren hükümlere yasak getirildi. Bu hükümler adli para cezaları ile cezalandırılacak. Düzenlemeyle birlikte ticari rekabet adil şekilde sağlanacak.

Marketlere yeni düzenleme

Ticaret Bakanlığı yapmış olduğu düzenlemeyle birlikte marketler için bir duyuru paylaştı. Ürün talebini doğrudan etkileyen hizmetlerin sunulmasında karşı taraftan bir pirim ya da bedel alınması hakkında üretim tarihinden itibaren bir ay içerisinde bozulabilen gıda ürünlerine yönelik olan siparişler teslim alırken önceki 30 gün içerisinde iptal edilmesi, ürün teslimi sonrası bozulma gibi maliyetlerin karşı tarafa mali olarak yansımaması ve satılamaması gerçekleştirilen ürünün iade edilmesi gibi faaliyetlere yönelik olarak para cezaları getirilecek.

Tarım ve gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmeler korunacak

Tarım ve gıda sektörü üzerinde faaliyet gösteren işletmenin korunması amaçlı bir ay içerisinde bozulabilen ürünleri tedarik süreleri de düzenlendi. Yapılan düzenlemeyle birlikte ödeme süreçleri tarafların ölçeklerine bakılmaksızın 45 gün şeklinde belirlendi.

Bununla birlikte üretim tarihinden itibaren bir ay içerisinde bozulmayan tarım ya da gıda ürünleri için ödeme süresi farklılık gösterecek.

Bu adımlar sektörde küçük ölçekli işletmelerin sürdürülebilirliği açısından önemli bir adım olarak değerlendirildi

İlgili Makaleler