Gündem

Ziyadin Çakır İstanbul’da sıkıntılı olan o 8 bölgeyi açıklıyor! “Büyük hasara neden olabilir”

Prof. Dr. İstanbul’daki zemini sıkıntılı olan yerleri teker teker söyledi! İstanbul’un zemini problemli olan 8 bölge hakkında konuşma yapan Uzman isim önemli açıklamalarda bulundu! Listede ilk 3 sırada Haramidere, Ayamama ve Kurbağalıdere var!

Prof. Dr. Ziyadin Çakır, yüzey deformasyonu yaşanan yerlerde depremin daha büyük zarara, hasara sebep olacağını söyledi. Prof. Dr. Çakır’a göre Haramidere, Ayamama, ve Kurbağalıdere bu listede ilk üçte yer alıyor. İstanbul’da olası bir deprem durumunda riskli olan bölgeler hakkında büyük hasara neden olacağının altını çizen Prof. Dr. Çakır, konu hakkında detaylı açıklamalar yaparak anlattı. İşte detaylar haberin devamında sizlerle…

İstanbul’da sıkıntılı 8 bölge mevcut!

İstanbul Kültür Üniversitesi, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası ve İBB ortaklığında, Prof. Dr. Aral Okay’ın anısına düzenlenmiş olan İstanbul’un Jeolojisi Sempozyumu, 14- 15 Aralık tarihlerinde yer bilimi uzmanlarını bir araya topladı. Bunun üzerine İstanbul Jeoloji Sempozyumunda konuşma yapan Prof. Dr. Ziyadin Çakır, yüzey deformasyonu olan bölgelerde depremin daha büyük zarara ve hasarlara yol açacağını söyleyerek, “Haramidere en büyük yüzey deformasyonunun olduğu yer. Sonra Ayamama geliyor. Kadıköy’de olan Kurbağalıdere, Zeytinburnu’nda Çırpıcı Deresi, Kağıthane, Alibeyköy, bütün deniz kenarları, Yenikapı ve Maltepe de dahil olmak üzere dolgu alanlarda düşey deformasyon gözleniyor” diyerek sözlerini dile getirdi. Bunun yanı sıra İstanbul’da başka hangi semtlerde yüzey deformasyonu sonucu oluşan riskler var merak ediliyor.

Ziyadin Çakır açıklıyor!

İşte yüzey deformasyonlarından dolayı risk taşıyan o semtler! Büyük bir hasara sebebiyet verebilir! Milliyet’te yer verilen habere göre, oturumun konuşmacılarından olan, İTÜ Jeoloji Mühendisliği’nden Prof. Dr. Ziyadin Çakır, uydu görüntülerini kullanarak InSAR yöntemi ile 2014 senesi itibari ile İstanbul’da ortaya çıkan yüzey deformasyonlarını analiz ettiği çalışma hakkında açıklama yaparak analizini anlattı. Başta gelen Büyükçekmece ve Küçükçekmece olmak üzere, Avcılar, Haliç, Alibeyköy, Kurbağalıdere gibi bölgelerde olan yüzey deformasyonlarına dikkat çeken Ziyadin Çakır, özellikle de dere yatakları ve dolgu zeminlerin taşıdığı risklerden bahsetti.

İlgili Makaleler