Ekonomi

2024 yılı için memurların vergi dilimi belli oldu! Beklenen vergi dilimi matrahları açıklandı!

Memurlar için 2024 yılında uygulanacak vergi dilimi matrahları merakla araştırılıyor. Gelir Vergisi Kanunu ile belirlenen vergi dilimleri gelir artışına bakılarak değişim gösterecek.  

2024 yılının en merak edilen başlıklarından ilki vergi dilimi matrahları diğeri ise %20 gelir vergisine ne zaman girileceği başlıkları oldu. Vergi dilimleri gelir artışına göre farklılık gösterecek. 2024 yılında uygulanması beklenen tüm vergi dilimi detayları haberimizde…

Vergi dilimi detayları belli oldu

2024 yılı uygulanacak vergi dilimi matrahları ve yüzde yirmilik gelir vergisi ne zaman geleceği konusu memurlar tarafından araştırılıyordu. Konuyla ilgili açıklamalar yapıldı. Gelir Vergisi Kanunu üzerinde belirlenen vergi dilimleri gelir artışına göre farklılık gösterecek. 2024 yılı uygulanacak vergi dilimi matrahları şu şekilde açıklandı:

  • 000 TL’ye varan gelirler için %15
  • 001 – 230.000 TL’ye varan gelirler için %20
  • 001 – 870.000 TL’ye varan gelirler için %27
  • 001 – 3 milyon TL’ye varan gelirler için %35
  • 000.001 TL ve üzeri varan gelirler için %40

Yeniden değerlendirme oranı %58,46 olacak

Belirlenen bilimlerdeki vergi matrahları dikkate alınıp hesaplanan gelir vergileri üzerinden çalışanların maaşlarından kesilecek vergi açıklanacak. Yeni vergi dilimi tarifesi ile birlikte TÜİK verilerine bakılarak belirlenen yeniden değerlendirme oranı kadar artırılması öngörülüyor. Bu yıl adına yönünden değerlendirme oranının %58,46 olacağı açıklandı.

2024 yılı için vergi dilimleri açıklandı

2024 yılı için vergi dilimlerini açıklanmasıyla birlikte memurlar maaşlarında yapılacak olan vergi kesintileri için mali planlama hazırlığına girdi. Bu ara kesintilerini göz önünde bulundurarak memurlar mali planlama yapacak.

Vergi ve harçları yeni zam geleceği duyurusu paylaşıldı.

TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyon oranlarının ardından 2024 yılının uygulanacak yeniden değerlendirme oranları da belirlendi. Yeniden değerlendirme oranları enflasyon oranını yansıtan bir oran olması sebebiyle oranının artması ile birlikte harç, ceza ve vergilerin artması bekleniyor. Yeni açıklanacak tarifenin resmi şekilde yayınlanması memurların vergi durumlarınız net şekilde değerlendirmesini imkan tanıyacak. Şimdi gözler yeni gelecek olan haberlere çevrildi.

İlgili Makaleler