Personel Alımı

Adalet Bakanlığı Harekete Geçti; Açıklama Bakan Bekir Bozdağ’dan Geldi! İnfaz Koruma, Katip Ve Mübaşir Alınacak! Adalet Bakanlığı Memur Alımı…

Kamu istihdamının giderek artmaya başladığı şu günlerde bakanlıklar da personel alımlarını arka arkaya gerçekleştirmeye başlıyor. Merak ile takip edilen kamu personel alımları ilanı arasına bugün itibariyle Adalet Bakanlığı personel alımları da ekleniyor. 2022 yılında personel alımı gerçekleştirileceğinin müjdesini veren Adalet Bakanlı Bekir Bozdağ, konuyla ilişkin detaylı bir de açıklama gerçekleştirmiş bulunuyor.

Yeni dönemde bir süredir toplu kamu personeli alımı gerçekleştireceği konuşulan Adalet Bakanlığı için açıklama Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan geldi. Toplu personel alımı yapılacağını doğrulan Bakan Bekir Bozdağ; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı infaz koruma memuru, katip ve mübaşir alımı gerçekleştirileceğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından ise gözler Adalet Bakanlığı’ndan yayınlanacak olan personel alımı ilanına döndü.

Adalet Bakanlığı Memur Alımı 2022 Ne Zaman?

Geçtiğimiz gün, 2022 yılında da personel alımı gerçekleştirileceğini duyuran Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bakanlığın farklı hizmet kollarına personel alımı yapılacağını doğruladı. İçlerinde infaz koruma memuru, katip ve mübaşir gibi pozisyonların da olacağı Adalet Bakanlığı memur alımı için henüz açık olan kadro sayısı belirtilmedi. Önümüzdeki günlerde kurum içi sınavlar ve KPSS aracılığıyla personel alımı gerçekleştireceği anlaşılan Adalet Bakanlığı’nın personel alımına ilişkin bir duyuru metni hazırlığı içerisinde olduğu da öğrenildi. Yayınlanan kamu personel alımı ilanı ile birlikte Adalet Bakanlığı’nın kaç kişi istihdam edeceğinin de ortaya çıkması bekleniyor.

Adalet Bakanlığı Memur Alımı Şartları Neler?

Memur alımlarında kamu personeli istihdam şartlarını geçerli sayan Adalet Bakanlığı, pozisyona özgü şartlar aramasının yanı sıra genel şartlarını çoğu zaman sabit tutuyor. Bu neden Adalet Bakanlığı’nın bu yılki alımlarında da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 18 yaşını geçmiş olan vatandaşların başvurularını kabul edeceği biliniyor. Bunun yanı sıra pozisyona özgü mezuniyet şartı arayan Adalet Bakanlığı, liseden üniversite mezununa kadar pek çok kademedeki mezunu istihdam ediyor. Herhangi bir adli sicil kaydının bulunmamasını isteyen Adalet Bakanlığı, aynı zamanda alacağı personeli güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına da tabi tutuyor. Genellikle analiz ve raporlama becerileri gelişmiş olan adaylar ile çalışmak isteyen Adalet Bakanlığı, arşiv ve dokümantasyon hizmetlerini yapabilecek kişileri değerlendirmeye alıyor. Tüm bunların yanı sıra kamu haklarından mahrum olmayan kişilerin başvurularını kabul eden Adalet Bakanlığı, KPSS’ye girmiş ve istenilen puan türünde başarılı puan almış olmayı da şart koşuyor.

İlgili Makaleler