Ekonomi

Altın mı, Dolar mı, Gümüş mü Daha Karlı? İslam Memiş Açıkladı; Merkez Bankası Faiz Kararı Öncesinde Piyasaların Durumunu Değerlendirdi…

Geçtiğimiz hafta 75 baz puan faiz artırımı yapan Amerikan Merkez Bankası FED’ten sonra sıra Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na (TCMB) geldi. Bu hafta faiz kararını açıklayacak olan TCMB’nin kararından önce piyasaları değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise; dolar, altın, gümüş ve kripto para piyasalarına ilişkin önemli açıklamalarda bir video çekti.

Geçtiğimi gün takipçileri için yeni bir videoda daha çeken İslam Memiş, videoda nelerden bahsedeceğini; “Haftanın ilk işlem gününü geride bıraktık. Bu hafta TCMB’nin faiz kararının, döviz kurlarında, TL üzerinde ve emtiaların gram bazında ne gibi etkileri olabilir, kripto para yatırımcıları ne yapmalı? Bu gibi soruların cevabını vereceğim. Yurt içi piyasalarda faiz kararı var, onun da bir etkisi artık yavaş yavaş kalmıyor. Ne faiz kararının ne metnin etkisi kalmıyor. Dışarıdaki gelişmelere odaklı piyasalarla karşı karşıya kalmaya devam ediyoruz” şeklinde özetledi.

İslam Memiş, Dolar İçin Yeni Seviyeler Verdi

Bir süredir doları yakından takip ettiğini sıklıkla dile getiren İslam Memiş, son videosunda da dolara ilişkin seviyeler verdi. İslam Memiş’in dolar ile ilgili konuştuğu kısımda; “Doların seyrini takip etmeye devam ediyoruz. Geçen hafta FED faiz kararını açıkladı, kripto paralarda çöküşler oldu, paritelerde gelişmeler oldu, dolar biraz değer kazandı ama dolar endeksi 104 seviyelerinde, bizde dolar/TL kuru yüksek kalmaya devam ediyor, bunun nedeni işsel nedenler. Herkes faiz artırırken biz herhangi bir hamlede bulunmuyoruz ve dolar TL yüksek kalmaya devam ediyor. Ben geçen haftalarda piyasalarla ayrıştım. TL’de beklemeyi tercih ediyorum ama teknik olarak öngördüğüm yükseliş ve düşüşü paylaşmayı sürdürüyorum.  Dolar 17.33 seviyesinde, 17.50 güçlü direnç seviyesi olmaya devam ediyor, devamında da 17.80 seviyesi. 17.50 bakalım faiz kararı sonrası test edilecek mi? Muhtemelen Merkez Bankası değişikliğe gitmeyecek ancak Cumhurbaşkanımızın faiz indirimi açıklaması üzerinden indirim olursa bu kez 17.50 kırılıp 17.80 gündeme gelebilir” ifadeleri yer aldı. Ardından Haziran ayına ilişkin piyasa değerlendirmesi yapan Memiş; “Haziranda dolar ve dolar varlıklarında ayı, kripto ve emtialarda da boğa piyasası öngörüm devam ediyor. Merkez Bankası faizlerde değişikliğe gitmezse, dolar endeksi sakinliğini koruyor, bu kez dolar TL’de 17.10 ve belki 17’nin altına sarkmalar olabilir. Bu bant aralıklarında karar verirsiniz demiştim. Bu bant aralığı şu an geçerliliğini koruyor. 17.20’den ben satarak ekonomiye destek verdiğim için 17’nin altına sarkmadan da yerine koymayı düşünmüyorum” dedi.

İslam Memiş ;Gram Altın, Gümüş ve Kripto Para Piyasalarını Değerlendirdi

Çektiği videoda altına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan İslam Memiş; “Gram altın şu an 1022 lira seviyesinde. Benim çıkış yaptığımda aynı seviyedeydi. Ons altın 1838 dolar seviyesinde. Ons fiyatında düşüşlerin kalıcı olacağını tahmin etmiyorum. Aşağı yönlü kırılırsa 1822 seviyelerini telaffuz edebiliriz ama şu anda güçlü destek seviyesi, üzerinde tutunma çabaları tekrar 1880’in yukarı yönlü kırılabileceğini bana işaret ediyor. Fed öncesi 1780-1880 Fed sonrası 1880-1980 beklentilerim vardı, bunun koruyorum. 1920-1940 dolar seviyesine kadar yukarı yönlü atakları kuvvetli görüyorum. Bu düşüşler benim nazarımda alım fırsatı olarak duruyor” şeklinde açıklamalarda bulundu. Son olarak gümüş ve kripto para piyasasına ilişkin de değerlendirmeler yapan Memiş; “Gümüş satılmaz, düşüşlerde ilave yapmak için fırsat olduğu için, gümüş satılmaz alınır. 22.80’e kadar gümüş onsta atakların devam edeceğini tahmin ediyorum. 23.20’ye kadar da atak gerçekleştirebilir.  Altın ve gümüşün ons fiyatına dikkat etmek gerekiyor. Benim nazarımda düşüşler kalıcı değil. Bitcoin 20 bin doların altına sarkmıştı, şu anda 20 bin dolar seviyesinde tutunma çabasını sürdürüyor. 26 bin dolara seviyesine kadar tepki yükselişleri bekliyorum, düşüşlerin kalıcı olacağını öngörmüyorum.  Hazır bu kadar düşmüşken ben de kaldıraçlı işlem yaparım, araba ev satarım nakit para duruyor, Bitcoin düşmüşken alayım diye düşünen varsa aman dikkat edin, elinizdeki bulgurdan olmayın. Benim 16.75 dolarda alabileceğim seviye, gram altında 950-100 lira arası. 980 de 950 de olabilir. 1000 lira üzerinde gram altın almayacağım. 2 lira seviyesinin üzerinde gümüş hiç almayacağım. Kendime belirlediğim kurallar bunlardır” diyerek, değerlendirmelerini noktaladı.

İlgili Makaleler