Ekonomi

Artan elektrik faturalarında tüketicilerin etkileri dikkat çekildi! Boştan kalan şarj aletlerinin aylık faturaya katkısı hesaplandı! Boşa enerji tüketimi can sıktı!

Geride bırakmış olduğumuz senenin eylül ayı içerisinde yükseliş trendine girmiş olan dolar kuru, Merkez Bankası’nın tüm faiz indirimi yollu müdahalelerine rağmen diğer döviz kurlarını ve altın piyasasını da etkileyerek tarihi yükselişin fitilini ateşledi. Aralık ayına kadar toplamda 500 baz puan indirimi yolu ile piyasalara müdahale eden Merkez Bankası, yine de aralık ayının ortasında döviz kurlarının ve altın piyasasının rekor seviyelere ulaşmalarına engel olamadı.

Altın piyasasında ve döviz kurlarında gözlenen yukarı yönlü hareketlerin aralık ayının ortasında tarihi seviyelere ulaşmış olması, gündelik hayatın ekonomik şartlarını da direkt olarak etkiledi. Para piyasalarında ve altın piyasasında kayda geçen rekor seviyeler hizmetlerin ve hizmet ürünlerinin fiyatlarını direkt olarak katlarken enerji fiyatları da bu yukarı yönlü hareketlerden nasiplerini aldı.

Ocak ayının başlaması ile birlikte zamlanan enerji fiyatları, elektrik ve doğalgaz faturalarına direkt olarak yansıdı. Yalnızca ülkemizin değil diğer dünya ülkelerinin de son dönemlerde yaşadıkları en büyük problemler arasında yer alan yüksek enerji fiyatları, hali hazırda geçim derdinde olan vatandaşların bellerini iyice büktü. Ek olarak 24 Şubat tarihinde resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşının da enerji fiyatlarını hareketlendirmesi, eylül ayında yeni tarifelerin yürürlüğe girmesine yol açtı.

Gündelik hayatın ağırlaşan şartlarına karşı mücadele vermeye çalışırken bir de artan elektrik faturaları karşısında ezilmemeye çalışan tüketiciler, yaşam alanlarında tükettikleri enerjiden tasarruf etmenin yollarını aramaya başladı. Bu noktada devreye giren uzmanlar, milyonlarca tüketicinin faturasına etki eden ve dolayısı ile de enerji tüketimini arttıran önemli bir detaya dikkat çekti.

FATURA TUTARLARINI ARTTIRAN ÖNEMLİ DETAY!

Çağımızın gelişen teknolojisi ve değişen tüketici alışkanları sebebi ile elektriksiz yaşamak imkansız hale gelmişken gündelik hayat akışı içerisinde farkında olunmasa dahi boşa enerji tüketen, dolayısı ile de faturaların artmasına sebep olan önemli bir detay ortaya çıktı. ShifDelete tarafından çekilmiş olan bir test videosunda, boşta duran şarj aletlerinin de faturalara direkt olarak yansıdığı bilgisi kaydedildi.

KİŞİ BAŞI 20 KURUŞ!

ShifDelete’in özel bir cihaz ile gerçekleştirdiği testte, boşta duran bir şarj aletinin saatte 0,1 W’lık enerji tükettiği, bunun da aylık olarak elektrik faturasına her bir şarj aleti için 12- 20 kuruş tutarında ek olarak yansıdığı bilgisi kaydedildi.

İlgili Makaleler