Ekonomi

Asgari toplantısı için tarih geldi!

Milyonlarca işveren ve çalışanlar tarafından heyecanla beklenen, 2024 asgari ücret zam oranı için görüşmelerin yapılacağı  “Asgari Ücret Tespit Komisyonu” toplantısının tarihi açıklandı! O tarih itibariyle asgari ücret zam oranları netlik kazanacak. Detaylar işte sizlerle...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024 asgari ücret zammının belirlemesi için bir araya gelecek “Asgari Ücret Tespit Komisyonunun” ilk toplantısı için tarih vererek, asgari ücret zam görüşmelerinin 11 Aralık 2023 tarihinde yapılacağını duyurdu. Peki Temmuz ara zamla ile birlikte, 11 bin 402 liraya yükselen asgari ücret zammı, 2024 yılında ne kadar olacak?

Asgari ücret zammı ne kadar olacak?

Asgari ücret zammı ile ilgili tahminler tek tek gelemeye devam ederken, son gelen tahminlere göre, asgari ücrete uygulanacak zam oranı, yüzde 50’ye yakın bir rakam olması bekleniyor.

Asgari ücrete, yüzde 50 oranında bir artış uygulandığında asgari ücret “17.100 lira”

Yüzde 45 oranında zam uygulandığında “16.500 lira”

Yüzde 40 oranında zam uygulandığında “15.960 lira” olacaktır.

Asgari ücret zammı ile ilgili elde edilen tahminlere göre, asgari ücret zammının 15 bin ila 17 bin lira arasında olması kesin gibi görünüyor.

Komisyonda neler konuşulacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024 asgari ücret zammının belirlemesi için bir araya gelecek “Asgari Ücret Tespit Komisyonunun” ilk toplantısı için tarih vererek şu ifadeleri kullandı;

Hedeflerinin yeni yılda asgari ücretin, işçi, işveren ve kamunun üçlü mutabakatıyla belirlemek olduğunu dile getiren Işıkhan, “paydaşlarımız ile görüşerek ilk toplantımızı 11 Aralık Pazartesi günü saat 14.00’te yapmaya karar verdik.” Dedi.

Çalışanların ve çalışma barışının  korunmasının en önemli görevleri olduğunu ifade eden Işıkhan, gelecek dönemde, enflasyonun, kontrol altına alınması ile birlikte, üretim kapsamında büyümenin sürdürüleceğine dikkat çekti. Bakan Işıkhan, ülke dahilinde, yatırım ve istihdam alanlarını daha da iyi bir noktaya taşıyacağını vurgulayarak,  asgari ücreti görüşmesi ile ilgili detayları aktardı. Asgari ücret artışının ülkemizin yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden gerçekleşeceğini aktararak, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu” tarafından yürütüleceğini belirti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyonda,  yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları doğrultusunda teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanarak, en az 10 üyenin katılımıyla gerçekleşecek oy çokluğu ile birlikte karar verileceği aktarıldı.

İlgili Makaleler