Önemli Başlıklar

Bingöl ili yoksulluk ve işsizlikte Türkiye 2’ncisi

Erdal Aydemir (Bingöl Milletvekili): Vekili bulunduğum Bingöl ili şu işsizlik ve yoksulluktan kırılır bir hâle geldi. Bingöl iliyle ilgili çok kısa bir şekilde size bilgi vermek istiyorum. Bingöl ili, son 2018 seçimlerinde yüzde 55 gibi yüksek bir oranla AKP’ye destek vermiş bil il. Yine, on sekiz yıllık AKP iktidarı döneminde dört buçuk-beş yıl yani toplamda iki dönem de Kalkınma Bakanlığı yapmış bir il. Son dört dönemdir de yerel belediyeyi yine AKP’nin yönettiği bir il konumunda. Bakın, bu durumda olan bir il; Türkiye genelinde yoksullukta 2’nci, işsizlikte 2’nci, yine, işsizlik maaşı kapsamında 2’nci. Bakın, burada bir ters orantı var. Bunu niye hatırlattım? Çünkü Bingöl esnafı, Bingöl ticaret hayatı sizin sayenizde bitme noktasına geldi; oksijen çadırındaydı, oksijen alamaz bir hâlde ve öldü, öldürüldü. Bunun sebebi de AKP iktidarıdır arkadaşlar.

Yine, Bingöl esnafı… Bingöl’ün ticari hayatını ayakta tutan küçük esnaftır arkadaşlar. Kimdir bunlar? Kahveci esnafı, kıraathane esnafı, büfe esnafı, bakkal esnafı, servis esnafı, yine, lokantacı esnaf; bunlar gerçekten çok zor durumda.

Arkadaşlar, Sayın Meclis, size şöyle bir hatırlatmada bulunayım: Bingöl ilinde, mülkiyeti Diyanet Vakfına ait olan 114 tane iş yeri var. Bu 114 tane iş yeri, Bingöl merkezin en önemli ticari aksları üzerinde bulunan Ulu Cami’nin altında, Hacı Hıdır Camisi’nin altında ve yine Hacılar Camisi’nin altında bulunan iş yerleridir. Bu iş yerleri; büfeci, züccaciyeci, hamam, banyo esnafı, kıraathane esnafı, terzi esnafı, saat tamircisi esnafı vesaire türünden esnaflar tarafından işletilmektedir.

Şimdi, ekranları başında bizi izleyen Bingöllü esnaflar, başta 2 dönem bakanlık yapmış olan Sayın Cevdet Yılmaz olmak üzere AKP iktidarından buradaki iş yerlerinden ekonomik kriz ve pandemi süreci bitinceye kadar; altı ayda mı biter, on ayda mı biter, bu süre zarfında Diyanet Vakfının bu iş yerlerinden kira alınmaması talepleri var. Yine, Bingöl Merkez’de mülkiyeti belediyeye ait olan Genç Caddesi üzerinde bulunan büyük belediye pasajındaki esnaflar, yer altı çarşısındaki esnaflar ve yine mülkiyeti Bingöl Belediyesine ait olan, yani AK PARTİ belediyesine ait olan Beşyol’daki esnaflar, yine, şu anda dört gözle şunu bekliyorlar: Buradaki esnaflardan, buradaki ticari faaliyet yürüten esnaflardan da bu ekonomik kriz ve pandemi sonuçlanıncaya kadar ne kadar sürerse, altı ay mı olur, on ay mı olur, bir yıl mı olur, bu süre zarfında kira alınmaması konusunda talepleri var, bu talepleri de biz sizin üzerinizden iletmiş olalım.

Arkadaşlar, şimdi Hükûmet yetkilileri, gerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı gerekse Cumhurbaşkanı gerekse ilgili bakanlıklar ülkemizde yoksulluğun olmadığıyla ilgili çeşitli beyanlarda bulundular. Oysaki bu fotoğraf, arkadaşlar, dün akşam itibarıyla Bingöl ili Merkez Uydukent Mahallesinde çekildi. Bakın, bu kadın, bu anne türbanlı, başörtülü bir isim, onun yaşıtları Batı’da, Avrupa’da 70-75 yaşlarında emekli olup dünya turuna çıkarken bu annemiz, bu başörtülü, bu türbanlı annemiz çöpten çocuklarına, evine ekmek toplayıp, erzak toplayıp götürmek zorunda kalıyorum. İşte, sizin, yoksullukla Bingöl’ü getirdiğiniz nokta bu.

 

 

İlgili Makaleler