Önemli Başlıklar

Bosna Hersek İş İlanları için Başvuru ve Çalışma Şartları

Bosna Hersek iş imkanlarının en cazip sebeplerinden biri ülkeye kolay giriş yapılabilmesidir. Bosna Hersek Konsolosluğu ile irtibata geçildiğinde ve Bosna Hersek’te çalışılmak istendiği bildirildiğinde de yardımcı olunmaktadır. Bosna Hersek iş imkanları, farklı sektörlere dağılmış durumdadır ve bu sebeple farklı sektörlerde kariyer yapan Türkler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bosna Hersek, Türk firmalarının da yatırım yaparken öncelik tanıdığı ülkelerden biridir.

Türk yatırımcılar çok olunca, Türkiye’den giden işçiler de kolay iş bulmaktadır. Bosna Hersek halkı ve devleti ile olan iyi ilişkiler de Türk işçilerinin iyi ağırlanmasına sebep olmaktadır. Bosna Hersek’e çalışmak için giden işçiler genellikle Türkiye’den gitmektedir. Firmaların da öncelikli tercihi Türk işçilerden yana olmaktadır.

Bosna Hersek’te İş Bulmak

Bosna Hersek’te iş sahibi olmak, Türk vatandaşları için sanıldığından daha kolaydır. Bosna Hersek-Türkiye arası diplomatik ilişkilerin sıcaklığı, Türk vatandaşlarının halk tarafından sevilmesi ve Bosna Hersek’te yatırım yapan birçok Türk firma olması Türk vatandaşları için iş bulmayı kolaylaştırmaktadır. Bosna Hersek’te iş sahibi olmak için yapmanız gereken, internet üzerinden verilen ilanları takip etmektir. Türk firmalarıyla da iletişime geçerek başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanında İşkur’un yabancı ülke iş ilanlarında, Bosna Hersek’ten ilan vermiş birçok firma bulunmaktadır.

Bosna Hersek Vize

Bosna Hersek vizesine gerek bulunmamaktadır. Çünkü Bosna Hersek, Türkiye vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Yapmanız gereken tek şey pasaport sahibi olmaktır. Bunun yanında sınır kapılarında sağlık sigortası gibi bilgiler talep edilebilmektedir. Yabancı bir ülkeye giderken seyahat sigortası ve rezervasyon bilgilerinizin hazır olması her zaman avantajlı olmaktadır. Bu sebeple Bosna Hersek iş olanaklarını değerlendirmek için ülkeyi ziyaret etmek isterseniz, otel veya pansiyon rezervasyon bilgilerinizi yanınızda taşımanız gerekmektedir.

Bosna Hersek Çalışma İzni

Bosna Hersek’te çalışma izni hakkında bilgi almak isteyenlere Bosna Hersek Konsolosluğu yardımcı olmaktadır. Hatta konsolosluğu arayarak çalışabileceğiniz sektörler, nasıl iş başvurusunda bulunabileceğiniz gibi pek çok noktada bilgi edinebilmektesiniz. Bosna Hersek’te 2 aydan fazla kalıp iş hayatını ve gündelik hayatını orada devam ettirmeyi planlayanların oturma hakkı için başvuru yapması gerekmektedir. Başvuruda istenen belgeler genel olarak şunları kapsamaktadır:

  • Başvuru formu
  • Pasaport
  • Biyometrik fotoğraf
  • Şirketin davet mektubu
  • İş sözleşmesinin fotokopisi
  • Sağlık raporu
  • Adli sicil kaydı
  • Başvuru ücreti yatırıldığına dair dekont
  • Rezervasyon bilgileri(Otel, ev ve uçak gibi bilgileriniz)

Bosna Hersek Çalışma Şartları

Bosna Hersek çalışma şartları genel olarak işçileri fazla zorlamamaktadır. Bosna Hersek mesai saatleri günlük 8-9 saat civarıdır ve hafta sonu izin imkanı bulunmaktadır. Ayrıca hizmet, gıda ve inşaat sektörü gibi birçok sektörde yabancı işçi çalıştırılmaktadır. Türk işçiler kalifiye eleman alımında sıkça tercih edilmektedir. Bosna Hersek’te asgari ücret, 325 euro civarlarında seyretmektedir. Hayat çok pahalı olmadığı için rahatlıkla geçinilebilmektedir. Ayrıca Türkiye’den Bosna Hersek’e, alanında uzman insanlar tarafından da göç edilmekte ve bu insanlar çok daha yüksek maaş alabilmektedir.

Bosna Hersek’te Yatırım Yapmak

Bosna Hersek’te yatırım yapmak, yabancı bir ülkede iş sahibi olmak isteyenler için diğer bir seçenektir. Bosna Hersek’in bulunduğu coğrafi konum, doğal kaynakların kolay ulaşılabilirliği, vergi yükünün kısmen daha az olması ve Bosna Hersek-Türkiye arasındaki aktif ticari ilişkiler düşünüldüğünde, Bosna Hersek Türk firmaları için mantıklı bir pazar tercihi olmaktadır. Pek çok Türk firması da Bosna Hersek iş pazarında bulunmaktadır. Özellikle inşaat sektöründe faaliyet gösteren birçok Türk firması, Bosna Hersek’te yatırım yapmaktadır. Bosna Hersek devleti, yabancı yatırımcılar için şartları kolaylaştırmakta ve bu şekilde yabancı yatırımları desteklemektedir. Gıda ve tekstil gibi sektörlerde de Türk firmalarının yatırım yaptığı bilinmektedir. Kendi geçimini sağlamak için küçük bir işletme kurmak isteyen yatırımcıların da önünde bir engel bulunmamaktadır. Bosna Hersek’te faaliyet gösteren birçok Türk esnaf bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir