Ekonomi

Bu destek dar gelirli haneleri ferahlatacak! Aylık 1.850 TL ödeme için başvurular sürüyor!

Devletin dar gelirli ihtiyaç sahibi ailelere ödemiş olduğu destek ödemelerine bir yenisi daha eklendi. Aylık düzenli ödemeden faydalanmak isteyenlerin Bakanlık tarafından belirlenmiş şartları karşılaması yeterli oluyor. Başvuran tüm vatandaşlara 1.840 TL ödeme yapılıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan sosyal yardım ödemelerinde engelliler, dul ve yetimler 65 yaş üstü vatandaşlar için özel bir program uygulanıyor. Belirli şartları karşılayanlar ve başvuruda bulunanlar değerlendirmeye alınıyor.

ENGELLİ DESTEK ÖDEMESİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

İhtiyaç sahibi engelli vatandaşlara yönelik Bakanlık tarafından 1.840 TL destek verileceği duyuruldu. Her ay düzenli olarak yapılacak ödemeler için bakanlık özellikle sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar vurgusunda bulundu. Aile içerisinde kişi başına düşen gelir üzerinden net bir rakam belirleniyor. 2023 yılında bu rakam daha da yükselebilir.

Aile içerisindeki kişi başına düşen gelir net asgari ücrete oranı üzerinden 1/3 farkına dikkat ederek 1.833,45 TL’den az olması kaidesi ile düzenli ödeme kabul ediliyor. Başvuruda bulunmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar arasında şunlar yer alıyor:

ENGELLİ DESTEK ÖDEMESİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Belirli şartlara ek olarak Bakanlık şu açıklamada da bulundu: “20 Şubat 2020 tarihi itibariyle Sağlık Kurulu raporları elektronik ortama taşındı. Bu tarihten sonra yapılacak olan düzenlemelerde tüm raporlar online ortamdan incelenecek olunup elden talep edilmiyor.”

Yardım başvurusunda bulunacak olan kişinin;

  • 18 yaş üstü engelli vatandaşı olması
  • Herhangi bir vekil yardımı ile başvuru yapılması
  • %40 engelli raporunun gösterilebilmesi
  • TC kimlik numarası bulunan sağlık kurulu raporunun belgelere eklenmesi

ENGELLİ DESTEĞİ AYLIK NE KADAR ÖDENİYOR?

Aylık olarak yapılan yardım ödeneğinde yıl sonuna kadar geçerli olacak ödeme engellilik oranına göre değişebiliyor. Aşağıdaki tablo takip edilerek engellilik yüzdesine göre hesaba tanımlanacak yardım tutarı öğrenilebilir:

  • %40 ile %69 arası engelliliği bulunanlara 1.226,69 TL
  • %70 ve üzeri engelliliği bulunanlara 1.840,04 TL

Aylık olarak ödenen bu rakam düzenli olarak başvuru sahibinin hesabına tanımlanıyor. Şartlar karşılandıktan sonra dönemin enflasyon oranına bakılarak net bir rakam belirlenebiliyor.

İlgili Makaleler