Ekonomi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan maaş zammı, enflasyon açıklamaları!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yaptığı son açıklamalarda tüm Türkiye’nin merakla beklediği maaş zamları ve enflasyon hakkında konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yaptığı son açıklama da enflasyon hakkında konuştu. Açıklamalarında ‘’2024 yılında asgari ücretin belirlenmesine ilişkin çalışma devam etmektedir. Burada sosyal diyalog mekanizması işliyor. Kamu tarafı, özel sektör, çalışan tarafı var. Bu üçü arasında bir müzakere yürütülüyor” ifadelerini kullanan  Cevdet Yılmaz her tarafı düşündüklerini dile getirdi.

Genel Kurul’da soru cevap faslı

Genel Kurulda, bütçe üzerindeki konuşmaların ardından soru-cevap kısmına geçilerek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz kendisine yöneltilen sorulara cevap verdi.

“Başka ülkelerde ek bütçe var mı?” sorusuna

Son dönemde küresel piyasalardaki dalgalanmalar, Kovid-19 nedeniyle belirli ülkelerde ek bütçe ihtiyacının yaşandığını kaydeden Yılmaz, “2023 yılında ABD, Finlandiya, Norveç, Hırvatistan, Belçika, Polonya gibi birçok ülkede ek bütçe yapılmıştır. Sadece bize özgü bir hadise değil.”  ifadeleri ile cevap verdi. Bununla beraber emekli artışlarına  “2023 yılında en düşük emekli aylığında da iyileştirme yapılmış, 3 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı, 2023 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere 5 bin 500 liraya yükseltilmiştir. Nisan ayında ikinci bir düzenleme ile ikinci bir artış yapılmış, 7 bin 500’e çıkarılmıştır. Böylece birikimli kümülatif artış en düşük emekli aylığında bu yıl için yüzde 114 olmuştur. 2002 yılında 377 lira olan en düşük emekli aylığı, 2023 yılı temmuz ayı itibarıyla 9 bin 876 liraya yükseltilmiştir. Burada da reel artış, yüzde 71’dir.” ifadelerini kullanarak gerekli zamların yapıldığını dile getirdi.

%50 civarında artış olacaktır!

“2002 yılında 149 lira olan en düşük esnaf Bağ-Kur emekli aylığı, bugün 7 bin 500 liradır, reel artış yüzde 228 olmuştur. 2002 yılında sadece 24 lira olan 65 yaş üstü aylığı, 2023 yılı temmuz ayı itibarıyla 2 bin 348 liraya yükselmiştir. Reel artış yüzde 524 seviyesindedir.

Öte yandan 2024 yılı ocak ayında memur emeklilerinin emekli aylıkları, memurlar gibi hem enflasyon farkı hem de toplu sözleşme gereği alınacak ücretler dahil edildiğinde yüzde 50 civarında olacaktır. Diğer emeklilerimiz için de yasal çerçeve içerisinde, çalışanımızı, emeklimizi enflasyona ezdirmeyecek bir anlayış içinde gerçekleştirilecektir.” dedi.

İlgili Makaleler