Ekonomi

Doğum yardımı ödemeleri hesaba yatırıldı: Doğum yardımı başvuru sonucu sorgula! Online başvuru linki…

Yeni doğum yapan anneler için ihtiyaç sahibi olanlara destek olmak amacıyla yapılan devlet yardımları sürüyor. Devlet desteğinden faydalanmak isteyenlerin çocuğun dünyaya geldiği andan itibaren alabileceği destek tutarı hesaplara yatırılmaya başlandı. Doğum başvurusu yapıp maddi destekten faydalanmak isteyenlerin ne yapması gerekiyor? araştırılmaya devam ediliyor.

Devletin maddi olarak aileleri desteklemek amacıyla sunduğu yardım süreci Süt parası/Doğum parası yatırılmaya başlandı. Yapılan başvuruların sonuçları ise e-devlet platformu üzerinden sorgulanabiliyor. Doğum parası yardımından faydalanmak isteyenlerin e-devlet platformunu kullanarak online başvuru yapması gerekiyor.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR?

Doğum yardımı yeni doğum yapacak ve çocuğunu doğurmaya yakın gebe annelere yönelik sunulan bir destektir. Diğer adı ile Süt parası olarakta geçer. Doğum desteğinden faydalanmak isteyenlerin çalışıyor ve sosyal güvencesi olması gerekiyor. 4/A SSK’lı ya da 4/B Bağ-kurlu olarak sigortalı olunmalıdır. Sigorta kolu aktif olarak bulunan anne adayları faydalanabiliyor. Yalnızca çalışan kadınlar değil çalışan babaların eşleri de bu faydadan yararlanabiliyor.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Doğum yardımı başvurusunda bulunmak isteyenlerin belirli şartlarını karşılaması gerekiyor. Aranan şartlar arasında şunlar yer alıyor:

  • Başvuruda bulunacak olan kişinin TC vatandaşı olması
  • Çocuğun doğmuş ya da doğuma yaklaşmış olması
  • Kimlik belgesini çıkarılmış olması
  • Emekli Sandığı bağlantısı bulunmaması
  • Çiftlerden en az birinin sigortalı olarak çalışıyor olması
  • 2015 yılı sonrasında doğumun gerçekleşmiş olması gerekiyor.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURU BAŞVURUSU

Doğum yardımı için sunulan şartları karşılayanların belirli evrakları teslim etmesi gerekiyor. E-devlet platformu üzerinden ön başvuru için doğum yardımı başvuru sayfasını kullanmak ve burada yer alan kişisel bilgileri doğru bilgi beyanlarla doldurmak gereklidir. Doğum yardıma başvurusunda bulunmak isteyenlerin www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra İlksan Doğum Yardımı Başvurusu alanına geçerek form doldurma işlemine tamamlaması gerekiyor.

Doğum yardımı şartlarını karşılayanların teslim etmesi gereken evraklar arasında şunlar yer alıyor:

  • Kimlik belgesi
  • Anne adayına yönelik doğum raporu
  • Başvuru yapıldığına yönelik dilekçe örneği

DOĞUM YARDIMI BAŞVURU SONUCU SORGULAMA

Doğum yardımı başvurusu yapıldıktan sonra başvurunun olumlu ya da olumsuz sonucunu öğrenebilmek için e-devlet sistemi üzerinden inceleme yapılabilir TC kimlik numarası ile belirlenmiş şifre ile www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ardından Doğum Yardımı Başvuru Sonucu sorgulama alanına geçilerek incelenebilir.

İlgili Makaleler