Ekonomi

Dolar/TL’de 29,07 ile yeni rekor ulaştı!!!

Dört aydır, sınırlılarına ulaşan Dolar/TL 29.0665 tarihi zirvesinin hemen altında yer alırken, yeni haftaya 29 civarında başladı. Yeni haftaya 29 civarında başlayan Dolar/TL kuru gün içerisinde 29,07’ye yükselerek, yeni tarihi zirvesine imza attı. Detaylar işte sizlerle...

Başlıca para birimleri arasında yer alan ABD, Avrupa ve İngiltere merkez bankaları geçtiğimiz hafta içerisinde faiz kararlarını açıkladı. Merkez Bankası’nın Perşembe günü açıklayaca faiz kararı haftanın en önemli gündem maddesi arasında yer alırken, Reuters TCMB’nin bir haftalık repo faizi ile ilgili anket raporunu açıklandı.

Dolar/TL kuru yeni haftada nasıl şekillendi?

Dolar kurunda yaşanan hareketlilik vatandaşların dikkatlerini çekmeye devam ederken, Dört aydır günlük sınırlara ulaşan Dolar, geçen hafta 29,0665 ile tarihi zirvesini gördü. Dolar, FED kararının desteğiyle birlikte haftayı 29 civarında tamamladıktan sonra, DOLAR/TL kuru haftaya 29 civarında başladıktan sonra gün içerisinde yaşanan artış ile 29,07 seviyelerine ulaşarak tarihin yeni rekorunu kaydetti.

Merkez Bankası’nın faiz kararı ne olacak?

Başlıca para birimleri, ABD ve Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının geçen hafta faiz kararlarını açıklamasıyla birlikte, bu haftaya temkinli ile başladı. Japonya Merkez Bankası (BOJ) ise bu hafta aşırı gevşek politikasından daha da uzaklaşması tahmin edilirken, ABD’nin 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisi geçen hafta 33 baz puan düşüş ile birlikte 2020 yılının başından bu zamana kadar en büyük haftalık düşüşünü gördü. Fed vadeli işlemleri yüzde 70 olasılıkla martta faiz indirimlerinin başlayacağı, 2024 dahilinde ise en az 140 baz puan faiz indirimi yapması bekleniyor.

ABD, Avrupa, İngiltere’den sonra TCMB Merkez Bankasının Perşembe günü açıklayacağı faiz kararı haftanın en önemli gündem maddesi olarak yerini almaya devam ederken, Reuters anketine göre TCMB’nin bir haftalık repo faizinin repo faizini 250 puan artışla yüzde 42,5’e çekerek sıkılaştırma sürecinin son adımlarının atılması yönünde beklenti raporu açıkladı.

Türkiye’nin B3 notu ve “durağan” görünüm ile ilgili derecelendirme kapsamında “Moody’s” Cuma günü rutin güncelleme tarihi doğrultusunda değerlendirmede bulunmadı.

İlgili Makaleler