Ekonomi

2019’da Çalışan Anneler İçin Doğum izni Ücretleri Arttı

Devletin vatandaşlara sağladığı desteklerden bir tanesi de çalışan annelere yönelik. Devlet çalışan annelere doğum öncesinde ve sonrasında belirli sürelerde izin sağlıyor ve bu süre zarfında mağduriyet yaşanmaması adına ödeme yapıyordu.

2019 yılının girmesiyle devlet tarafından sağlanan doğum izni ödemelerine dair tüm detayları sizlere aktarıyoruz. 

2019 YILI DOĞUM İZNİ ÖDEMELERİ

Bilindiği üzere çalışan kadınlar bebek sahibi olmaya hazırlandıkları dönemlerde doğumdan önce ve doğumdan sonra belirli bir süre izne ayrılıyorlar 16 hafta olarak uygulanan bu süreçte anne adayların 8 hafta doğumdan önce 8 haftada doğumdan sonra kullanılan izinler için devlet ayrıca doğum izni ücreti veriyor. Doğum iznir ücreti 2018 yılına göre bu yıl için 1317 TL arttı. 2018 yılında doğum izni ücreti 5 bin 50 TL olarak ödenirken 2019 yılında bu rakam 6 bin 367 TL’ye çıktı. 

Annelere bu dönemde ayrıca isteği ya da gereği halinde 16 haftalık sürenin tamamlanması veya çoğul gebelik durumda 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz SSK Doğum İzni verilir. Bu SSK Doğum İzni, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.

Ek olarak bilinmesi gereken diğer bir noktada kadın işçilere 1 yaşına kadar, çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir