Ekonomi

Çalışmayan Annelere Sağlanan Maddi Yardım ve Destekler

Farklı durumlarda olan vatandaşlara çok sayıda destek sağlanıyor. Bu destekler vatandaşların durumlarına, yaşlarına, maddi gelirlerine ve sağlıklarına göre belirleniyor. Devletin Aİle Bakanlığı, SYDV, SGK gibi kurumları aracılığıyla sağlanan bu desteklerden bazıları da annelere sağlanan destekler. 

Devlet çalışan ve çalışmayan annelere bulundukları durumlara göre maddi destekler veriyor. Koşulsuz ve bazı başvuru koşulları altında verilen bu desteklere dair detayları sizler için derledik. 

DEVLETİN ANNELERE SAĞLADIĞI DESTEKLER

Devletin annelere sağladığı destekler arasında Doğum Parası, Emzirme Parası, Bakıcı Yardımı, Doğum İzni Yardımı gibi destekler bulunuyor. 

Annelere Doğum Parası; devletin annelere koşulsuz sağladığı desteklerden birisi. Mayıs 2015 tarihinden sonra anne olmuş tüm kadınlara sahip oldukları çocuk sayısına göre sağlanan ödemedir. Belirtilen bu tarihten sonra doğum yapmış her anneye sağlanan bu destekte anneye bir çocuk için 300 TL ikinci çocuk için 400 TL ve üç veya daha fazla çocuk için ise 600 TL maddi destek sağlanıyor.

Annelere Emzirme Parası; Annelere sağlanan bi diğer destek ise süt pasası olarak bilinen emzirme parası. Koşulsuz olarak her anneye yapılan bu ödeme annelerin hesabına yatırılıyor. Eğer anne çalışmıyorsa bu ödeme eşlerin hesabına yatırılıyor.

Çalışan Annelere Bakıcı Desteği; Çalışma hayatı içerisinde olan annelerin bu durumlarının desteklenmesi amacıyla bakıcı yardımı yapılıyor. Çeşitli koşul ve şartlar altında yapılan bu destek tutarı 1500 TL’ye kadar ulaşabiliyor. 

Doğum İzni Yardımı; İş hayatında yer alan kadınlar anne olmaya hazırlandıklarında İş Görememezlik Ödeneği veriliyor. Doğumdan önce ve sonra çalışamayan annelere sağlanan bu destek tutarı 16 hafta devam ediyor. Bu süreç boyunca ise annelere iş görmemezlik ödeneği veriliyor. Bunun için ise annenin son bir yıl içinde 90 gün prim ödemiş olması şartı aranıyor. Bu süreçte asgari ücrete çalışan bir anneye sağlana destek miktarı ise yapılan zam ile birlikte 6 bin TL’yi aşabiliyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir