Ekonomi

Elektrik Faturalarından Dağıtım Bedeli Alınmaması İçin Yasa Teklifi

Elektrik faturalarından alınan dağıtım bedeli konusu Meclis gündemine geldi. Cumhuriyet Halk Partisi tarafından gündeme getirilen konu ile ilgili olarak dağıtım bedelinin kaldırılması talebinde bulunuldu. 

CHP’DEN ELEKTRİK FATURALARI İÇİN KANUN TEKLİFİ

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinde dağıtım bedeli konusunda bilgi verdi. Mahmut Tanal faturalara yansıtılan dağıtım bedelinin aslında şirketin hedef oranının altında kaldığında tüketiciden aldığı ücret olarak nitelendirdi. Hayali yani aslında var olmayan bir kaybın bedeli olarak bu bedelin alındığını ifade eden CHP Milletvekili Tanal, kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi. 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifinde yer alan gerekçe bölümü.

”Her elektrik abonesinden tahsil edilen dağıtım bedeli, ödenen enerji tutarının yaklaşık %38’ine tekabül etmekle hiç de azımsanamayacak düzeydedir. Üstelik tüketiciler izah edildiği üzere, aldıkları hizmet ile hiçbir ilgisi olmayan hayali kayıpları da sırtlanmaktadırlar. Üstelik 6446 sayılı kanuna getirilen geçici madde 20 düzenlemesi ile tüketicilerin bu konularda dava açma hakları da ellerinden alınmıştır. Bu durum da hukuk devletinin belirlilik ve öngörülebilirlik ilkeleri ile bağdaşmaz. Kanunun geriye yürütülmesi ile yargıya başvurmuş kişilerin davaların düşürülmesine sebep olunmuştur. Adeta yasama ile yargının önü kapatılmıştır. Bu sebeple elektrik abonelerinin üzerinde bir yük olan dağıtım bedelinin tamamen kaldırılması ile kişilerin bu kapsamda haklarını yargı yoluyla aramalarının önü açılarak, 2019 yılında temel ihtiyaç niteliğinde olan elektrik faturalarının olabildiğince hafifletilmesi hedeflenmiştir.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir