Ekonomi

Emekli Vatandaşlara Seyyanen Zam Yapılsın Talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün enflasyon rakamlarının açıklamasının ardından emekli maaşlarına seyyanen zam yapılmalı açıklamasında bulundu. Konuya dair yazılı bir açıklama yapan TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli vatandaşlar için alım gücünün azaldığına dikkat çekerek emekli vatandaşları yalnızca seyyanen zamlar koruyabilir, ifadelerini kullandı.

EMEKLİ VATANDAŞLARA SEYYANEN ZAM YAPILSIN TALEBİ

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün yazılı olarak yapmış olduğu basın açıklamasında; TÜİK tarafından gün içerisinde açıklanan enflasyon rakamlarına değindi. 2018 yılı enflasyon oranının yüzde 20.30 olduğuna dikkat çeken Kazım Ergün beyanında, bu oran karşısında kayıplar oluştuğunu söyledi. 

TÜED Başkanı Kazım Ergün yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

“Enflasyon oranındaki artışlar, emeklilerin taleplerini karşılamaktan uzak. Emekli aylıklarına seyyanen artışlar yapılmalıdır. Yüksek enflasyona karşı emeklilerimizi sadece seyyanen zamlar koruyabilir. Eşel mobil sistemi olan altı aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artışına göre emekli aylıklarına yapılan zamlar, yıllık TÜFE artışına kıyaslandığında enflasyon kaybı ortaya çıkmaktadır.”

TÜFE Artış Oranında Zam Yapılsın

Konuya dair talebinde emekli vatandaşlara yıllık TÜFE artışları oranında artış yapılmasının oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçeceğini ifade eden Kazım Ergün, “Yüzdeli zamlar, koruyucu bir sistem olmadığı gibi hesaplama yöntemleri de aylıkları düşürmektedir. Bu nedenle yıllardır dikkati çektiğimiz intibak düzenlemesinin yapılaması kaçınılmazdır. TBMM’den öncelikli beklentimiz, emekli aylıkları arasındaki adaletsizliği ortadan kaldıracak, kalıcı bir intibak düzenlemesinin bir an önce yasalaştırılmasıdır.” açıklamasında bulundu. 

Kamu Haberlerinden anında haberdar olmak için bizleri takip edin. 

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

İnstagram Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir