Ekonomi

Evde Bakım Maaşına Yerel Seçimler Öncesi Düzenleme Müjdesi

Devlet tarafından yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşlara sağlanan evde bakım maaşını çok sayıda vatandaş alıyor. Her ay düzenli olarak ödenen evde bakım maaşlarında ise emeklilere ikramiye ödenmesi dolayısıyla bazı sorunlar yaşanmıştı.

Evde bakım gören, resmi veya özel bakım merkezlerinden hizmet alan engelliler ile yardıma muhtaç vatandaşlar dini bayramlarda ödenen 1000 TL’lik ikramiyeyi aldıktan sonra maaşları kesilmişti. Konuya dair bakanlığa çok sayıda şikayet gelmesinden dolayı ise bu konuda bir çalışma hazırlandı. 

YENİ BİR DÜZENLEME HAZIRLANDI

Devlet tarafından hazırlanan bu düzelenmenin 31 Mart yerel seçimler öncesi ise uygulamaya girmesi bekleniyor. İki maddeden oluşan düzenlemede 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nda değişiklik öngörüyor. İlk madde Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenen ikramiyelerin kişi başına düşen ortalama aylık gelir hesaplamasına dahil edilmemesi kapsamında olacak.

“Bu fıkranın uygulanmasında, 5510 Sayılı Kanun ek 18. maddesi uyarınca Ramazan ve Kurban Bayramlarında ödenen bayram ikramiyeleri hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir hesaplamasında dahil edilmez”

Diğer madde ise alınan ikramiyelerin hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık geliri yükseltmesi nedeniyle kesilen maaşların iadesini öngörüyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir