Ekonomi

Kredi Kartı Faiz Oranları Sabitlendi! Resmi Gazetede Yayınlandı

1 Nisan 2019’da geçerli olmak üzere Türk Lirası cinsindenkredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranı %2,15 aylık azami gecikmefaiz oranı da yüzde 2,65 sınırlandırıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez bankasınca alınan kararla birliktebu kanun Resmi Gazete’de yayınlanarak hayata geçmeye hazırlanıyor. Tebliğe göre12 Kasım’da 2016 tarihli 29886 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan söz konusutebliğin, 4’üncü maddesinde değişiklik yapıldı.

Bankaların kredi kartlarından aldıkları dengesiz faizoranları tüketiciyi zor duruma bırakıyordu. Ayrıca hem kredi kartlarının aylıkkullanım bedeli hem de gecikme faizleri her bankaya göre farklılık gösteriyordu.Bununla alakalı vatandaşın mağduriyetini ortadan kaldırmak için TürkiyeCumhuriyeti Merkez Bankası 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzereyeni bir kanunla birlikte bu mağduriyeti gideriyor. Kanunun Resmi Gazete’deyayınlanmasıyla birlikte 1 Nisan’dan itibaren uygulanmaya başlanacak.

Türk Lirası kredi kartı kullanan kişiler uygulanacak azamigecikme faiz oranı 2.65 olarak sınırlandırılacak ve yabancı para cinsindenkredi kartı kullanan kişiler içinde gecikme faizi 2,22 kabul edilecek.

Yeniden belirlenen kredi kartı faiz oranları ile birliktekredi kartının borcunu ödeyemeyen vatandaşlar bankaların yüksek faizleri ilekarşılaşmayacak. Herhangi bir gecikme yasada belirlenen faiz oranından işlemyapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir